Úvod Zaujímavé Nenechajte si ujsť úžasné nebeské divadlo. Oblohou preletia Drakonidy

Nenechajte si ujsť úžasné nebeské divadlo. Oblohou preletia Drakonidy

Foto: archív

Nočná obloha si pre nás z času na čas pripravuje veľkolepé divadelné predstavenia. Hoci tohtoročné perzeidy, ktoré padali v auguste, boli pre nepriazeň počasia horšie pozorovateľné, môžete si to vynahradiť teraz na jeseň. Práve v tomto čase, teda od 6. až do 10. októbra možno na nočnej oblohe pozorovať drakonidy, maximum však dosiahnu v piatok a v sobotu.

Na to, aby ste ich videli, nepotrebujete nijaké špeciálne prístroje – možno ich sledovať voľným okom. Najlepšie ich však uvidíte, ak sa budete nachádzať na mieste, kde výhľadu na oblohu čo najmenej prekáža svetelný smog.

Meteorický roj drakonidov zdanlivo vylieta zo súhvezdia Draka, čomu vďačí aj za svoj názov, a práve v blízkosti tohto súhvezdia ho možno vidieť. V skutočnosti však roj tvorí materiál z materskej kométy 21P/ Giacobini-Zinner, objavenej v roku 1990. Najlepšie sa dajú drakonidy pozorovať už po západe slnka alebo tesne pred zotmením.

Keďže aktivita roja je pomerne krátka – trvá iba 5 dní a hodinová frekvencia sa odhaduje na približne 10 drakonidov za hodinu, sú pomerne vzácne. Mesiac, ktorý je v týchto dňoch práve vo svojej prvej štvrti, síce možno zo začiatku večera bude prekážať dobrej viditeľnosti meteorov, ešte pred polnocou by sa však viditeľnosť mala zlepšiť.

Vizualizacia: dobrenoviny.sk
Vizualizacia: archív