Úvod Zdravie Neobedujte za pracovným stolom, choďte sa radšej prejsť

Neobedujte za pracovným stolom, choďte sa radšej prejsť

Foto: archív

Obedňajšia prestávka má slúžiť na to, aby sme dobili batérie, hýbali sa, porozprávali sa a v neposlednom rade sa aj odreagovali. Na rozdiel od toho, čo sa niekedy hovorí, nie je obed za pracovným stolom ten najlepší spôsob, ako využiť pracovný čas či dokonca zvýšiť produktivitu.

Jeden z dôvodov, prečo nejesť za pracovným stolom, je množstvo jedla, ktoré takto skonzumujeme. Keďže sme naplno zaujatí pracovnou úlohou, môžeme zjesť viac, ako by sme chceli. Preto by sme sa mali vzdialiť od všetkého, čo odvádza pozornosť od jedla.

Sústreďte sa na to, čo jete, jedzte pomaly. Zjete menej a budete spokojnejší. Obedňajšia prestávka je zároveň dobrou príležitosťou na rozhýbanie sa. Využite pauzu, odíďte z kancelárie, skoncentrujte pozornosť na niečo iné a narušte pracovné stereotypy.

Ak chodíte obedovať do rovnakého podniku vedľa svojho pracoviska, je to určite pohodlné. Postupne to však môže byť kontraproduktívne, pretože prichádzate o možnosť voľby. Ak si večer predtým pripravíte jedlo, ušetríte čas aj peniaze. Ak máte málo času a podnik vedľa práce je jediná možnosť najesť sa, každý deň aspoň zmeňte menu.

Sedavý spôsob života je nepriateľ zdravia aj dobrej pohody a znižuje spotrebu kalórií. Ten, kto má sedavé zamestnanie, presedí v priemere 15 hodín denne. Krátka prechádzka do kuchynky tu nepomôže. Ideálne je využiť pauzu a prejsť sa aspoň chvíľu po ulici na čerstvom vzduchu, kým si opäť sadnete k práci.

Ak ste celú obedňajšiu prestávku zatvorení v budove, prichádzate aj o kontakt s ľuďmi. Môže sa to odraziť na produktivite a zároveň na celkovom pocite, ktorý máte z práce. Využite obedňajšiu pauzu aj na stretnutie s kolegami. Tým zároveň obmedzíte pokušenie pracovať počas jedla.

Zvyčajne chodíme ráno do práce a vraciame sa domov až večer. To znamená aj obmedzenie nášho času na slnku, čo sa môže prejaviť nedostatkom vitamínu D. Obedňajšia prestávka ponúka príležitosť vychutnať si prirodzené svetlo a slnko. Okrem vitamínu D slnečný svit zlepšuje náladu, pretože pomáha uvoľňovať sérotonín, známy aj ako hormón dobrej nálady.