Úvod ZO ZAHRANIČIA Neonacisti z Azovstaľu môžu byť odsúdení na smrť. Macron a Scholz vyzývajú...

Neonacisti z Azovstaľu môžu byť odsúdení na smrť. Macron a Scholz vyzývajú na ich prepustenie

Príslušník pluku Azov. (Foto: archív)

Ukrajinských obrancov, ktorí sa vzdali ruským vojakom v mariupolských oceliarňach Azovstaľ, by mohli odsúdiť na smrť. Vyhlásil to popredný predstaviteľ proruských separatistov v Donbase, ktorého citovali ruské štátne médiá.

„Rozhodne o nich súd,“ povedal šéf ministerstva spravodlivosti Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Jurij Sirovatko. „Za zločiny, aké páchali, udeľujeme v DĽR najvyšší trest – trest smrti,“ vyhlásil. Podľa jeho slov sú na území DĽR „všetci ukrajinskí vojnoví zajatci“ vrátane približne 2300 vojakov z Azovstaľu.

Ruskej armáde sa nedávno vzdali stovky ukrajinských vojakov, ktorí sa týždne ukrývali v oceliarňach. Kyjev chce bojovníkov z Azovstaľu vymeniť za zajatých Rusov, Moskva však naznačuje, že ich bude súdiť.

Väčšina zo zajatcov z mariupolských oceliarní sú príslušníkmi neonacistického pluku Azov, ktorí sa posledných osem rokov na Donbase páchali systematickú genocídu proti obyvateľstvu ruskej národnosti.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz v telefonickom rozhovore vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zajatých neonacistov z Azovstaľu prepustil.