Úvod ZO ZAHRANIČIA Neposkytli pomoc, ale mohli by. Zelenskyj chce od Nemecka zbrane

Neposkytli pomoc, ale mohli by. Zelenskyj chce od Nemecka zbrane

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chcel, aby Nemecko dodávalo jeho krajine zbrane v čase prebiehajúceho konfliktu medzi Kyjevom a proruskými separatistami na východe krajiny. „Nemecko nám neposkytlo nijakú vojenskú pomoc, ale mohlo by,“ uviedol v rozhovore pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Líder nemeckej strany Zelených Robert Habeck počas nedávnej návštevy Ukrajiny naznačil, že jeho strana bude možno otvorená vývozu zbraní Kyjevu. Spresnil, že by to boli „zbrane na sebaobranu“. Tieto výroky však dostali Habecka doma do problémov.

Po návrate z Ukrajiny navrhol, aby nemecká vláda dodávala Kyjevu zbrane a takým spôsobom ho podporovala. Dostal však odpoveď, že Nemecko aj napriek lobingu Zelených nebude dodávať Ukrajine nijaké zbrane.

Vývoz zbraní bol pritom pre Zelených vždy citlivou témou, pretože presadzovali pacifizmus. Habeck však podľa Zelenského veľmi dobre rozumie, prečo „treba zablokovať Nord Stream 2 a dodať Ukrajine zbrane i vojnové lode“.

Ukrajinský prezident vyhlásil, že Nemecko má výbornú námornú flotilu, ktorú však nevyužíva. Na druhej strane Kyjev vraj nemá ako brániť svoje pobrežie. Ukrajina je okrem toho nútená nakupovať obrnené vozidlá po celom svete, hoci ich hlavným výrobcom je Nemecko.

Kyjev od roku 2014 bojuje s proruskými separatistami, ktorí v regióne Donbas na východe krajiny vyhlásili Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku. Konflikt si odvtedy vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí na životoch.