Úvod Z DOMOVA Nepresvedčivú Bihariovú na čele PS vymenia za Šimečku

Nepresvedčivú Bihariovú na čele PS vymenia za Šimečku

Irena Bihariová. (Foto: archív)

Liberálne hnutie Progresívne Slovensko (PS) bude mať opäť nového predsedu. Na sneme hnutia 7. mája nastavia ďalšie smerovanie PS a budú voliť aj nového predsedu. Doterajšia líderka hnutia Irena Bihariová sa rozhodla nekandidovať.

„Nie som prilepená na stoličke predsedníčky,“ povedala Bihariová pre portál sme.sk a dodala, že prenechá svoje miesto jedinému kandidátovi na túto funkciu, podpredsedovi Európskeho parlamentu a PS Michalovi Šimečkovi.

„Rozhodol som sa kandidovať za predsedu PS. Nebolo to jednoduché či náhle rozhodnutie. Urobil som ho po zrelej úvahe a dlhých rozhovoroch s kolegami,“ napísal Šimečka na sociálnej sieti s tým, že Bihariovej ďakuje za doterajšiu prácu vo vedení hnutia.

Slovensko podľa neho čaká náročné obdobie. „Nepríjemné fakty ako vojna na Ukrajine, obrovská geopolitická neistota, skokové zdražovanie potravín, energií a bývania a stúpajúca nevraživosť v spoločnosti zneužíva Robert Fico s fašistami,” píše ďalej Šimečka a dodáva, že parlamentné voľby v roku 2024 budú “zápasom o demokraciu a európsku budúcnosť Slovenska”.

Bihariovej predchodca na predsedníckej stoličke Michal Truban zareagoval na situáciu pohotovo a vyjadril Šimečkovi plnú podporu: „Nemám ani najmenšiu pochybnosť, že Mišo Šimečka našimi hodnotami a cieľmi žije každý deň, v politike ich úprimne a efektívne presadzuje, a bude výborný predseda nášho hnutia.“

Podľa viacerých analytikov i samotných členov hnutia, Bihariová na čele PS pôsobila nepresvedčivo, vyvolávala rozpačité reakcie a zmenšovala tak šance liberálneho politického subjektu uspieť v najbližích  parlamentných voľbách. Bolo len otázkou času, kedy príde k výmene na poste predsedu.