Úvod Politika Netanjahu: Izrael nie je štátom všetkých svojich občanov, iba Židov

Netanjahu: Izrael nie je štátom všetkých svojich občanov, iba Židov

Foto: archív

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa snaží v posledných týždňoch čoraz viac útočiť na city krajne pravicových voličov, vyhlásil, že Izrael je štátom iba Židov, nie všetkých jeho občanov. Reagoval tak na instagramový post populárnej izraelskej herečky Rotemy Selaovej, ktorá premiéra vyzvala, aby prestal strašiť voličov s tým, že opozičné strany sú ochotné spojiť sa po aprílových voľbách s izraelskými Arabmi.

“Kedy už konečne niekto z tejto vlády povie ľuďom pravdu, že Izrael je krajinou všetkých svojich občanov?” napísala herečka. Netanjahu jej večer odpovedal vyhlásením, že Izrael “je národným štátom, nie štátom všetkých svojich občanov, ale iba židovského národa”.

Hoci Netanjahu už dlhšie myšlienkovo smeruje ku krajnej pravici, mnohých v Izraeli prekvapil, keď vo februári ohlásil volebné spojenectvo svojej strany Likud s dvoma menšími krajne pravicovými stranami.

Stranám Izraelská sila a Izraelský domov ponúkol Netanjahu zvoliteľné miesta na kandidátke do parlamentu, a tiež dve kreslá v budúcej vláde, ak sa mu ju podarí sformovať.

Izraelská sila a Izraelský domov sa hlásia k odkazu Meira Kahaneho, americko-izraelského rabína, ktorý počas svojho života presadzoval pretvorenie Izraela na teokratický štát, v ktorom by mali volebné právo iba Židia, pričom Palestínčanov z neho chcel úplne vyhnať.

Kahane založil okrem iného izraelskú krajne pravicovú stranu Kach, ktorá je dnes v Izraeli zakázaná a v Spojených štátoch viedol Židovskú obrannú ligu. Tá sa zasa nachádza na americkom zozname teroristických organizácií.

Medzi poprednými politikmi strany Židovská sila sú okrem iných Bezalel Smotrich, ktorý je známy nenávistnými výrokmi o homosexuáloch a sám seba nazýva “hrdým homofóbom”, či Itamar Ben Gvir, pravidelne zastupujúci na súdoch najradikálnejších židovských osadníkov, dopúšťajúcich sa na Západnom brehu Jordánu násilných útokov na Palestínčanov.