Úvod Politika Netanjahu: Osád na Západnom brehu sa nikdy nevzdáme

Netanjahu: Osád na Západnom brehu sa nikdy nevzdáme

Foto: archív

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nikdy nedopustí, aby boli zrušené židovské osady na okupovanom území Západného brehu Jordánu. Šéf izraelskej vlády to povedal pri príležitosti slávnostného ceremoniálu v židovskej osade Barkan na severe palestínskeho územia.

„Judea a Samária (biblické označenie území dnes známych ako Západný breh Jordánu) zaznamenávajú veľké pokroky v rozvoji. Vrátili sme sa sem nastálo… Nijaké rušenie osád na území Izraela sa konať nebude,“ povedal podľa agentúry AP. Výrok izraelského premiéra si vyslúžil hlasnú kritiku Palestínčanov, ktorí vyzvali administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ho odsúdila.

Odmietavo sa k výroku šéfa izraelskej vlády vyjadril aj generálny tajomník OSN António Guterres. Medzinárodné spoločenstvo podľa neho nesúhlasí s budovaním izraelských osád. Zdôraznil, že „riešenie v podobe vytvorenia dvoch štátov, ktoré by zároveň skončilo okupáciu a utrpenie Palestínčanov, je jediná cesta na zabezpečenie mieru“.

Na Západnom brehu Jordánu je viac ako stovka židovských osád. Spojené štáty v posledných 20 rokoch Izrael opätovane vyzvali, aby niektoré z týchto osád vypratal a umožnil tak po boku Izraela vznik samostatného palestínskeho štátu. Netanjahu a jeho stúpenci s evakuáciou osád nesúhlasia.

Západný breh Jordánu a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas vojny v roku 1967. Tieto územia majú spolu s Pásmom Gazy tvoriť budúci palestínsky štát, o ktorého vznik sa Palestínčania dlhodobo usilujú. Osady na okupovanom území označujú za nelegálne a v rozpore s možnosťou vytvorenia dvoch štátov. Rovnaké stanovisko zastáva aj značná časť medzinárodného spoločenstva. Východný Jeruzalem a Západný breh Jordánu je v súčasnosti domovom 600-tisíc izraelských Židov.

Benjamin Netanjahu. (Foto: archív)
Benjamin Netanjahu. (Foto: archív)