Úvod ZO ZAHRANIČIA Netanjahu podľa Blinkena súhlasil s plánom USA na prímerie v Gaze

Netanjahu podľa Blinkena súhlasil s plánom USA na prímerie v Gaze

Foto: archív

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil podporu pre americký plán na prímerie v Pásme Gazy, uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Takisto vyjadril pozitívne očakávania k súhlasu zo strany hnutia Hamas. „Stretol som sa s premiérom Netanjahuom a potvrdil svoj záväzok k tomuto návrhu,“ povedal Blinken.

Bezpečnostná rada OSN prijala príslušnú rezolúciu predloženú Spojenými štátmi, s ktorou súhlasí aj Hamas. Blinken to označil za sľubné znamenie a pokrok v úsilí o dosiahnutie riešenie v Pásme Gazy podľa neho závisí od tohto hnutia. Plán na prímerie, ktorý 31. mája predložil americký prezident Joe Biden, podľa Blinkena podporujú USA i viacerí svetoví lídri.

Šéf americkej diplomacie sa počas cesty na Blízkom východe usiluje získať podporu pre plán o prímerí. Jeho text okrem prímeria zahŕňa aj prepustenie všetkých rukojemníkov a výrazné a udržateľné navýšenie humanitárnej pomoci do enklávy. Blinken zdôraznil, že tento návrh povedie k upokojeniu situácie v okolí severných hraníc Izraela a lepšej integrácii krajín Blízkeho východu.

Blinken rokoval s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom i lídrom opozície Jairom Lapidom. Neskôr sa má stretnúť aj s Bennym Gancom, ktorý oznámil odchod z vojnového kabinetu. V stredu americký minister navštívi Katar.