Úvod ZO ZAHRANIČIA Netanjahu sa preriekol: Izrael je jadrová veľmoc

Netanjahu sa preriekol: Izrael je jadrová veľmoc

Foto: archív

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v prejave na zasadnutí vlády preriekol a označil svoju krajinu za jadrovú veľmoc. Hneď nato sa s rozpačitým úsmevom opravil. O Izraeli sa dlhodobo špekuluje, že vlastní jadrové zbrane, a tak jeho slová vyvolali veľkú pozornosť na sociálnych sieťach.

Netanjahu pred ministrami hovoril o zmluve týkajúcej sa výstavby podmorského plynovodu, ktorú jeho krajina nedávno uzatvorila s Gréckom a Cyprom. „Tento projekt je významný preto, lebo sa z Izraela stáva jadrová veľmoc,“ povedal Netanjahu. Vzápätí svoje vyjadrenie opravil: „Energetická veľmoc.“

Prerieknutie sa kľúčového izraelského politika sa rýchlo rozšírilo po sociálnych sieťach. Izrael nikdy oficiálne nepotvrdil, ale ani nepoprel, či vlastní atómové zbrane. Už desaťročia sa drží tejto politiky nejednoznačnosti.

Netanjahu bude v marcových voľbách bojovať o svoj ďalší osud v politike. Izraelskí voliči pôjdu hlasovať už po tretí raz za posledných 12 mesiacov. V novembri bol Netanjahu obvinený z podvodu, zneužitia dôvery a korupcie, on však akékoľvek obvinenia odmieta.