Úvod Politika Netanjahu: Soros financuje protesty proti deportáciám

Netanjahu: Soros financuje protesty proti deportáciám

George Soros. (Foto: archív)

Americký finančník židovského pôvodu George Soros odmietol obvinenia zo strany izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že financuje kampaň očierňujúcu izraelskú vládu v súvislosti s plánom deportovať tisíce afrických žiadateľov o azyl.

„Aj George Soros financuje protesty. Obama deportoval dva milióny narušiteľov a nepovedali nič,“ citoval Netanjahua izraelský denník Haarec. „George Soros nefinancuje protesty proti izraelskému plánu deportovať tisíce afrických žiadateľov o azyl,“ reagovala Sorosova hovorkyňa, ktorú citoval Haarec. Dodala však, že Soros „je pevne presvedčený o tom, že v súlade s dohovorom o utečencoch z roku 1951 a medzinárodným právom je nesprávne násilne posielať žiadateľov o azyl späť do krajín, kde by mohli byť prenasledovaní alebo zabití“.

Turecká agentúra Anadolu k tomu poznamenala, že Soros je ostrým kritikom pravicovej izraelskej vlády a podporil už množstvo mimovládnych organizácií s ľavicovými agendami, ako sú napríklad Breaking the Silence a B’Celem. Anadolu s odvolaním sa na údaje Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov dodala, že v Izraeli sa nachádza približne 40 000 žiadateľov o azyl vrátane 27 500 eritrejských a 7 800 sudánskych.

Ako informovala agentúra AP, izraelské úrady začali rozposielať tisícom afrických migrantov oznamy o deportáciách. V listoch informovali, že migranti majú 60 dní na súhlas s ponukou opustiť krajinu do nemenovanej africkej destinácie za to, že im poskytnú v prepočte 2 800 eur a letenku. Tým, ktorí ponuku do 1. apríla neakceptujú, hrozí väzenie.

Približne 40 000 migrantov, zväčša z Eritrey a Sudánu, uniklo v minulých rokoch pred nebezpečím do Izraela. Mnohí z nich vyjadrili obavy, že ich pošlú do Rwandy, čo je ich pravdepodobná destinácia. Plán na deportácie vyvolal v Izraeli vlnu rozhorčenia, kde skupiny pilotov, lekárov, spisovateľov, rabínov a tých, čo prežili holokaust, vyzývali na jeho pozastavenie. Podľa nich sú deportácie neetické a poškodia imidž Izraela ako útočiska pre židovských migrantov.

Foto: archív