Úvod ZO ZAHRANIČIA Nevhodné oblečenie, príliš veľa samostatnosti. V Alsasku sa množia útoky na ženy

Nevhodné oblečenie, príliš veľa samostatnosti. V Alsasku sa množia útoky na ženy

Foto: archív

Francúzsky región Alsasko sa v poslednom čase stretáva s nárastom útokov na ženy. Ide predovšetkým o obťažovanie a sexistické útoky. Nedávno trojica mužov napadla a zbila 22-ročnú študentku Elisabeth na ulici v Štrasburgu preto, lebo mala podľa nich príliš krátku sukňu.

Magistrát v Štrasburgu odhaduje, že podobný útok oznámi na polícii menej ako desať percent žien, ktoré sa stali obeťami obťažovania na ulici. „Vyrástla som v Štrasburgu a to, čo sa teraz deje, som ešte nezažila. Pouličné obťažovanie je ako mor. Stalo sa bežnou súčasťou každého dňa,“ sťažuje sa Elisabeth.

Útoky na ženy však pribúdajú v mestách po celej krajine. Mnohé prípady už vyšetruje aj polícia. „Vo Francúzsku musí byť možné vyjsť na ulicu v akomkoľvek oblečení. Je neprijateľné, aby ženu ohrozili či dokonca napadli alebo zbili za to, ako sa obliekla,“ vyhlásil policajný hovorca.

O pôvode útočníkov sa v médiách nič nehovorí, pravdepodobne s cieľom zachovania politickej korektnosti. V tejto súvislosti však bežní Francúzsi často spomínajú práve migrantov z moslimských krajín. Mnohí z nich by totiž najradšej preniesli zvyklosti zo svojich domovských krajín aj do EÚ. Takto si však Európania kultúrne obohacovanie určite nepredstavovali.