Úvod Zdravie Nevyliečiteľne choré deti sa najviac boja o rodičov

Nevyliečiteľne choré deti sa najviac boja o rodičov

Foto: archív

Deti, ktoré sú nevyliečiteľne choré a vedia, že čoskoro zomrú, si robia veľmi často starosti o svojich rodičov a vedia veľmi presne popísať, čo pre ne bolo v živote najdôležitejšie a čo z toho, čomu sa venovali, naopak pri spätnom pohľade považujú za stratu času. Výroky detí na prahu smrti zozbieral lekár zo zariadenia paliatívnej starostlivosti v juhoafrickom Kapskom meste Alastair McAlpine, ktorý sa dlhé roky venuje terminálne chorým detským pacientom.

Keď sa lekár svojich detských pacientov pýtal, čo majú na živote najradšej a aký je podľa nich zmysel života, dostal rôznorodé odpovede, nijaké z detí však neoznačilo za dôležité technické vymoženosti, ktorým zasväcujú podstatnú časť svojho voľného času zdravé deti. „Nijaké z týchto detí nepovedalo, že by chcelo viac pozerať televíziu, nijaké nepovedalo, že by chcelo prežiť viac času na Facebooku. A nijaké nepovedalo, že by malo rado nemocnicu,“ uvádza juhoafrický lekár.

Veľké percento detí pri hodnotení ich končiaceho sa života uvádzalo, že dôležité pre ne boli zvieratá. „Najšťastnejší som bol, keď som jazdil na Jakeovi na pláži,“ cituje jedného zo svojich pacientov. Iné deti spomínali medzi najdôležitejšími vecami knihy, kamarátov, kúpanie v mori či zmrzlinu. A nezabudli dodať, ako veľmi milujú svoje hračky.

Veľmi častá je u detí obava, čo bude po ich smrti s ich rodičmi. „Dúfam, že mama bude v poriadku. Vyzerá byť smutná,“ povedala lekárovi jedna z malých pacientiek. „Boh sa o mojich rodičov postará, keď tu nebudem,“ povedalo ďalšie dieťa.

Foto: archív