Úvod Z DOMOVA Nexis Fibers chcel zničiť volebný sponzor primátora Humenného. Ten zamestnancom nepomohol

Nexis Fibers chcel zničiť volebný sponzor primátora Humenného. Ten zamestnancom nepomohol

Momentka spred mestského úradu v Humennom. Rozzúrení zamestnanci poukazovali na mafiánske praktiky firmy Chemes. (Foto: archív)

Viac ako 400 zamestnancov spoločnosti Nexis Fibers v Humennom sa minulý týždeň obávali o prácu. Museli zostať doma na nútenom voľne. Nie však pre epidémiu koronavírusu, ale pre praktiky miestneho veľkopodnikateľa Jána Molnára, majiteľa firmy Chemes, ktorá má väčšinový podiel v Humenskej energetickej spoločnosti. Nexis Fibers bola nútená zastaviť výrobu, pretože Priemyselný park Chemes jej zastavil dodávku energií.

Stalo sa tak napriek predbežnému opatreniu súdu, ktorý mu takto konať zakázal. Chemes sa bránil, že Nexis riadne za energie neplatí. Nexis však trval na tom, že platí dokonca vopred, ale že im Chemes neoprávnene zvyšuje cenu až trojnásobne oproti trhovým cenám.

Preto museli výrobu zastaviť a hrozilo hromadné prepúšťanie a zánik firmy. Majiteľ Nexisu, český podnikateľ Ivo Bezloja tvrdil, že Molnár sa rozhodol, že chce jeho firmu pre seba. Podľa neho to začalo uplatňovaním fiktívnych nárokov a nátlakom na ceny neregulovaných energií za dvojnásobne i trojnásobne vyššie ako ceny ako u konkurencie.

Z tohto dôvodu sa Nexis obrátil na súd a ten 14. apríla tohto roku prostredníctvom predbežného opatrenia prikázal Chemesu plynulú dodávku energií. O tri dni na to však Chemes dodávku energií zastavil. Zamestanci Nexisu aj vedenie spoločnosti otvorene hovorili o mafiánskych praktikách firmy Chemes a jej majiteľa.

“Toto nie je prvá firma, ktorá by mala kvôli pánovi veľkopodnikateľovi skončiť. Už raz jednej zastavil energie, stuhol im polymér v strojoch, ľudí nepustil cez bránu do areálu. Toto je banánová republika, Kongo je oproti tomuto nič,” povedal pre portál Pluska.sk jeden zo zamestnancov Nexisu, ktorí protestovali pred mestským úradom v Humennom.

Poslankyňa Jana Vaľová so zamestnancami firmy Nexis Fibers pred parlamentom. (Foto: archív)

Keďže protesty v ich meste im nepomohli, odborári a zamestnanci spoločnosti Nexis Fibers sa vybrali dožadovať sa pomoci do Bratislavy – pred Úrad vlády a parlament. S protestujúcimi sa stretla aj poslankyňa NR SR za Smer-SD a bývalá primátorka Humenného Jana Vaľová.

“Vždy som bojovala za ľudí a ochranu pracovných miest v Humennom. Počas ôsmich rokov na mňa Chemes a Humenská energetická spoločnosť podali niekoľko žalôb. Dodnes tieto súdne spory pokračujú a musím sa brániť. Dokonca pokračuje stále súdny spor, v ktorom za výrok, že “ľudia prichádzajú o prácu”, podali žalobu o náhradu 200-tisíc eur.

Podobný nátlak vytvára Chemes aj teraz. Som rada, že ľudia zdvihli varovný prst a stoja pri sebe a bojujú za svoje pracovné miesta. Držme spolu, v tom je sila,” napísala na sociálnej sieti. Zároveň vyzvala vládu, aby prípad riešila, pričom osobne oslovila niektorých členov vlády.

Nakoniec sa v kauze osobne zaangažoval minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý vyzval predstaviteľov firmy Chemes, aby okamžite opätovne sprístupnili vo svojom priemyselnom parku dodávky energií pre spoločnosť Nexis Fibers. „V opačnom prípade, ak by energie mali byť naďalej odstavené, mám pripravené trestné oznámenie,“ uviedol po rokovaní s predstaviteľmi spoločnosti Nexis Fibers minister.

Ako dodal, je pripravený byť v spore sprostredkovateľom. „Bez ohľadu na to, kde je teraz pravda, fakt je ten, že je súdne rozhodnutie o tom, že Chemes nesmie odstaviť Nexis Fibers od energie. Je tam 400 zamestnancov. Takto sa jednoducho nedá fungovať, ak sa nebude rozhodnutie súdu rešpektovať,“ zdôraznil Sulík.

Z protestu zamestnancov firmy Nexis Fibers pred mestským úradom v Humennom. (Foto: archív)

Chemes po varovaní ministra hospodárstva dodávky energií obnovil. „Predstavte si, že máte firmu. Máte dobrý produkt a máte ho komu predávať, zamestnávate 400 ľudí. Akurát že vaša firma je závislá od energií, ktoré poskytuje majiteľ pozemku pod ňou. Po odpojení od elektriny a premrštených poplatkoch idete na súd, ten prikáže neodpájať, ale nič sa nezmení.

Musíte prestať vyrábať, lebo takto to nejde. Zúfalstvo vás doženie až pred parlament a Úrad vlády. So záujmom som si vypočul tento príbeh, s radosťou som sa doň zapojil, dal vypracovať trestné oznámenie a nakoniec, čuduj sa svete, zamestnanci firmy Nexis Fibers napochodovali s úsmevom do roboty. Energie tečú. Tomu hovorím pekný začiatok dňa,“ reagoval na rozuzlenie situácie Sulík v príspevku na sociálnej sieti.

Jana Vaľová na sociálnej sieti vyjadrila radosť nad vývojom situácie a Sulíkovo konanie označila za rozumné a rozhodné. “Humenné si nedáme, patrí ľuďom,” napísala. V minulosti uviedla, že majiteľ Chemesu Ján Molnár vo voľbách podporoval súčasného primátora Humenného Miloša Merička, ktorému pomohol do primátorského kresla. Protestujúci zamestanci firmy Nexis Fibers sa od Merička pomoci nedočkali.