Úvod Ekonomika Nezamestnanosť by mala klesnúť pod 9 percent

Nezamestnanosť by mala klesnúť pod 9 percent

Foto: archív

Nezamestnanosť na Slovensku by sa mala tento rok dostať pod úroveň 9 percent. Myslí si to premiér Robert Fico. „Do konca roku 2016 je to reálne,“ uviedol predseda vlády v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Nezamestnanosť sa na Slovensku podľa posledných údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny z apríla tohto roku nachádza na úrovni 9,64 percenta. Nová vláda si v programovom vyhlásení stanovila za cieľ dostať nezamestnanosť pod 10 percent a zároveň vytvoriť 100 000 nových pracovných miest. Fico o takomto zámere vôbec nepochybuje.

Už len príchod automobilky Jaguar Land Rover do Nitry spôsobil podľa neho obrovské oživenie pracovného trhu aj daného regiónu. „Máme tu ďalšie investície a je tu aj dobrý rast ekonomiky, čo samotné vytvára pracovné miesta,“ doplnil Fico.

Práve naopak, Slovensko sa podľa neho nachádza v štádiu, keď má nedostatok pracovných síl. Postupne sa totiž dostáva k „magickej“ hranici nezamestnanosti okolo 7 a 8 percent, ktorá bola aj v predkrízových rokoch 2007 a 2008.

Foto: TASR - Henrich Mišovič
Foto: TASR – Henrich Mišovič

„Už ťažko pôjdeme pod týchto 7 a 8 percent, pretože tu máme kategóriu ľudí, ktorí nechcú pracovať, ľudí, ktorí nechcú chodiť oficiálne do práce, hoci pracujú kvôli tomu, že sa obávajú exekúcie a sú tu ľudia, ktorí zneužívajú sociálny systém,“ vymenoval Fico.

Okrem toho je podľa neho na Slovensku veľká skupina rómskych spoluobčanov, ktorí nemajú primerané vzdelanie, kvalifikáciu a teda nie sú na pracovnom trhu. Štát preto musí podľa premiéra pokračovať v tom, čo sa začalo počas jeho druhej vlády. Vtedy bol prijatý zákon, podľa ktorého musí človek, ktorý poberá sociálne dávky, odpracovať osem hodín verejných prác týždenne v prospech mesta alebo obce.

„Mestá a obce si to veľmi pochvaľujú a my by sme išli radi ďalej a ešte viac posilnili mechanizmy proti tým, čo zneužívajú sociálny systém,“ avizoval Fico. Verí, že návrhy, ktoré prídu z dielne ministerstva práce, budú v tomto veľmi efektívne.

Pripomenul, že napríklad dlhodobo nezamestnaní sú ľudia bez akýchkoľvek pracovných návykov, ľudia, ktorí niekoľko rokov nešli do práce. A ak niekto roky nechodí do práce, ťažko ho je prinútiť vstať ráno o piatej, aby bol o pol šiestej vo vlaku alebo v autobuse na ceste do práce.

„Preto musia byť ponúkané špeciálne typy prác pre týchto ľudí a práve forma verejných prác a podobných alternatív sa zdá byť ako najvhodnejšia,“ dodal predseda vlády.

Foto: archív
Foto: archív