Úvod Zdravie Nezdravý životný štýl zhoršuje kvalitu mozgu

Nezdravý životný štýl zhoršuje kvalitu mozgu

V porovnaní so 70. rokmi minulého storočia ľudia skonzumujú o 650 kilokalórií denne viac. To je ekvivalent jedného burgera s hranolčekmi a sladenou limonádou. To, že takáto strava prispieva k zaobleniu pása, nie je nič nové. Desivejší je jej vplyv na ľudský mozog.

Profesor Austrálskej národnej univerzity Nicolas Cherbuin, hlavný autor štúdie uverejnenej v odbornom časopise Frontiers in Neuroendocrinology, tvrdí, že existuje priame spojenie medzi zhoršením kvality mozgu a nezdravým životným štýlom. A ešte znepokojujúcejšia je skutočnosť, že toto poškodzovanie sa začína oveľa skôr, než si ľudia myslia.

„Našli sme dôkazy, že nezdravé stravovanie a nedostatok cvičenia počas dlhšieho obdobia vystavujú ľudí značnému riziku rozvoja cukrovky druhého typu a podstatnému poklesu mozgových funkcií, ako je demencia a zmenšovanie mozgu,“ uviedol profesor Cherbuin. „Ľudia si zlou stravou a takmer nijakým cvičením doslova ujedajú mozog,“ dodal.

„Napáchané škody sú v podstate nevratné, keď človek dosiahne stredný vek. Preto vyzývame každého, aby jedol zdravo a dostal sa do formy tak skoro, ako je možné – ideálne už v detstve, ale minimálne v ranej dospelosti.“ „Mnohí ľudia, trpiaci demenciou a ďalšími známkami kognitívnych dysfunkcií vrátane zmenšujúceho sa mozgu, zvýšili toto riziko tým, že jedli priveľa zlého jedla a dostatočne necvičili.“

Podľa neho ľudia zvyčajne dostávali radu, aby znížili riziko mozgových problémov, ako je demencia, v čase, keď už prekročili šesťdesiatku – a v takom prípade už bolo často príliš neskoro. Kľúčová je strava v detstve a na začiatku dospelosti.

„Jedna z najlepších možností vyhnúť sa takýmto ťažkostiam mozgu je správne sa stravovať a cvičiť od mladého veku,“ dodal Cherbuin. Štúdia uvádza, že zhruba 30 percent dospelej svetovej populácie trpí nadváhou alebo obezitou, a viac ako desať percent všetkých dospelých bude do roku 2030 trpieť cukrovkou druhého typu.

„Spojenie medzi diabetom druhého typu a rýchlym zhoršovaním funkcií mozgu je spoľahlivo dokázané,“ poznamenal Cherbuin. „Ale naša práca ukázala, že neurodegenerácia, teda strata fungovania neurónov, sa začína oveľa, oveľa skôr. A objavili sme jasné spojenie medzi týmto zhoršením kvality mozgu a nezdravým životným štýlom.“

Jedným z problémov podľa jeho slov je, že ľudia konzumujú príliš veľa zlého typu potravín, ako je rýchle občerstvenie, v ktorom je málo výživných látok a príliš veľa kalórií. Ak sa to nezmení, potom musíme byť pripravení na to, že bude naďalej stúpať počet ľudí s nadváhou a obezitou trpiacich závažnými ochoreniami.