Úvod ZO ZAHRANIČIA Niagarské vodopády pôsobením erózie ustúpili už o jedenásť kilometrov

Niagarské vodopády pôsobením erózie ustúpili už o jedenásť kilometrov

Pohľad na kanadskú časť Niagarských vodopádov. (Foto: archív)

Patria k najväčším prírodným atrakciám severoamerického kontinentu a sú považované za jeden z divov sveta. Niagarské vodopády sú súčasťou trojice najmohutnejších a najpôsobivejších vodopádov na zemeguli (spolu s vodopádmi Iguacu na rovnomennej rieke v Brazílii a Argentíne a Viktóriinými vodopádmi na rieke Zambezi v africkej Zambii).

Mohutný hučiaci kotol a už zďaleka viditeľný hmlovitý opar, vznášajúci sa nad padajúcou vodnou masou, oddávna fascinoval obdivovateľov Niagara Falls. Vodopády v blízkosti amerického mesta Buffalo sú súčasťou prírodného systému Veľkých kanadských jazier.

Nachádzajú sa na hranici Spojených štátov amerických a Kanady. Rieka Niagara, spájajúca horné štyri jazerá (vyteká z Erijského jazera) s dolným Ontárijským jazerom, tvorí na svojej 36-míľovej ceste medzi jazerami obrovský vodopád.

Ten vznikol po ústupe ľadovca, pod ktorým sa objavil stupeň vysoký sto metrov. Dnešná výška Niagarských vodopádov je 49 metrov. Podľa geológov pôsobením spätnej erózie ustúpili vodopády od konca ľadovej doby už asi o jedenásť kilometrov proti smeru toku.

Niagarské vodopády
V popredí americké vodopády. (Foto: archív)

Do 17. storočia obývali oblasť vodopádov attawondaronskí Indiáni. Od roku 1678 sa na území ovládanom indiánskymi kmeňmi začali udomácňovať Francúzi. O storočie neskôr už okolie kontrolovali Spojené štáty a Kanada.

Roku 1834 prírodným úkazom ohúrení reverendi Andrew Reed a Thomas Mattheson ako prví vyhlásili, že vodopády musia byť považované za národné bohatstvo. O 51 rokov vyhlásili Niagarské vodopády za národný park a otvorili ich pre širokú verejnosť.

Kozí ostrov (Goat Island) rozdeľuje Niagarské vodopády na americkú (American Falls, široké 322 m) a kanadskú časť (The Canadian Horseshoe Falls, široké vyše 920 m). Tretí, oveľa menší vodopád Nevestin závoj (Bridal Veil Falls) je na americkej strane.

Okolie vodopádov je najmä v lete preplnené enormným počtom turistov z celého sveta. Hromadná turistika a prílišné civilizovanie naturálneho prostredia prinieslo so sebou nemalé zásahy do prírody.

Napriek tomu, že Niagarské vodopády sú rezerváciou, okolie je popretkávané spleťou asfaltových chodníkov, parkovísk, vyrástli tu dve vyhliadkové veže, supermarkety, reštaurácie a množstvo ďalšej komerčnej a technickej infraštruktúry. Pod kanadskou časťou vodopádov dokonca funguje stredne veľká hydroelektráreň.

Súčasťou tunajšej turistiky sú vyhliadkové lety vrtuľníkmi, plavby vyhliadkovými loďami až priamo pod padajúce stĺpy vody, či zostup podzemným výťahom k miestu, kde turistov, oblečených v ochranných plášťoch, v pravidelných intervaloch zasiahne príval vody z Nevestinho závoja. Tretiu možnosť som vyskúšal na vlastnej koži a musím povedať, že išlo o naozajstný adrenalínový zážitok (na vlastnú zodpovednosť).

Vodopády, ktoré možno vďaka farebným reflektorom obdivovať aj v noci, nie sú iba prírodným úkazom, ale aj cenným zdrojom vody pre neustále sa rozširujúci priemysel štátu New York.

Unikátny letecký pohľad. (Foto: archív)
Unikátny letecký pohľad. (Foto: archív)