Úvod ZO ZAHRANIČIA Nicholsonová: EÚ leží na srdci osud Rómov, ale vlády členských štátov na...

Nicholsonová: EÚ leží na srdci osud Rómov, ale vlády členských štátov na to zvysoka kašlú

Lucia Ďuriš Nicholsonová. (Foto: archív)

Európska únia nemôže hovoriť o budovaní sociálnej Európy, kým budú deti v rómskych osadách zomierať na podvýživu a respiračné ochorenia. Vyhlásila to poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá v pléne europarlamentu iniciovala diskusiu na tému rómskych osád v krajinách EÚ.

„EÚ leží na srdci osud Rómov. Prijíma stratégie a vytvára peňažné rezervy, ale vlády členských štátov na to zvysoka kašlú. Trpia tým nielen Rómovia v osadách, ale aj Nerómovia žijúci v ich blízkosti,“ vyjadrila svoj názor europoslankyňa.

Pripomenula, že aj počas nedávnej návštevy delegácie EP po rómskych osadách na Slovensku europoslanci videli fetujúce, hladné a uzimené malé deti v osadách, v ktorých sa za posledné roky a za všetky tie milióny eur z eurofondov nič nezmenilo.

„Pár kilometrov na východ od našej inštitucionálnej bubliny sú v rôznych členských štátoch rómske separované a segregované osady. A v nich aj napriek mieru zomierajú deti na podvýživu, na respiračné ochorenia, po nociach ich obhrýzajú potkany, majú svrab a vši. Sú uzimené a hladné.

Mnohé –násťročné dievčatá sa utiekajú k prostitúcii, aby sa mohli najesť. V mnohých rómskych osadách žijú tisíce ľudí bez prístupu k pitnej vode, bez plynu a bez elektriny, bez prístupu ku kvalitnému vzdelaniu, k zamestnaniu, k zdravotnej starostlivosti,“ uviedla poslankyňa v pléne EP.

Zdôraznila, že aj toto bolo možné vidieť počas pobytu delegácie EP v osadách na Slovensku, a upozornila, že rovnaká situácia je aj v Rumunsku, Bulharsku, Českej republike alebo v Maďarsku.

„Ide o milióny ľudí, Európanov, ktorých životné podmienky sú nezlučiteľné s tým, čo tu my v bruselskej bubline nazývame budovaním sociálnej Európy,“ skonštatovala Nicholsonová.

Podľa jej slov ide o jasný príklad permanentného nedodržiavania základných ľudských práv a princípov právneho štátu a to nielen ľudí v osadách, ale aj ľudí žijúcich v ich blízkosti.

Odkázala, že stratégie, ktoré sú na papieri, v praxi neplnia svoj účel. „Ja sa pýtam, kam išli všetky tie miliardy eur z eurofondov, keď v osadách nie je kanalizácia a v daždi sa tam ľudia brodia po členky vo vlastných výkaloch?“ uviedla počas svojho vystúpenia.

Politika smerujúca k inklúzii obyvateľov segregovaných rómskych osád zlyháva podľa europoslankyne predovšetkým pre politickú ľahostajnosť a nevôľu vlád členských štátov Európskej únie.

Dodala, že implementácia zmysluplných projektov na prístup k bývaniu, ku škôlkam a kvalitnému vzdelaniu, k trhu práce, ako aj projekty sociálnej inklúzie na národnej úrovni by mali byť jednou z podmienok pre ďalší prístup členských štátov k eurofondom.

Foto: archív