Úvod Politika Nicholsonová podala trestné oznámenie pre Dankovu rigoróznu prácu. Sama nepredložila maturitné vysvedčenie

Nicholsonová podala trestné oznámenie pre Dankovu rigoróznu prácu. Sama nepredložila maturitné vysvedčenie

Foto: archív

Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová podala na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie v súvislosti s rigoróznou prácou predsedu parlamentu Andreja Danka. Žiada aj preskúmanie zákonnosti postupu Univerzity Mateja Bela (UMB). Danko jej krok nekomentuje. Rozhodnutie podať oznámenie o podozrení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa Nicholsonová vysvetľuje nejasnosťami v celom prípade.

„Vyvstáva otázka, či ten, ktorý sa mohol dopustiť protizákonného konania, tak nerobil preto, aby napríklad mohol zakryť možné plagiátorstvo alebo niečo podobné, čo by vo vzťahu k pánovi Dankovi ako verejnému činiteľovi mohlo napĺňať skutkovú podstatu trestného činu prekročenia právomocí verejného činiteľa v zmysle Trestného zákona,“ priblížila.

Orgány činné v trestnom konaní by mali podľa nej preveriť celú situáciu. S tým súvisí aj jej podnet, aby Generálna prokuratúra SR preskúmala zákonnosť postupu univerzity v tejto veci. Na základe právnej analýzy sa Nicholsonová nazdáva, že na univerzite mohli konať v rozpore so zákonom.

„Existujú právne názory, a o to sa opiera aj naša právna analýza, že niekto vo vedení UMB mohol konať protizákonne, lebo konanie UMB, teda utajenie alebo obmedzenie prístupu k rigoróznej práci, podľa nás nesie prvky retroaktivity. Pán Danko odovzdal prácu v roku 2000 a vtedy sa na ňu vzťahovala úplne iná právna úprava, ktorá nepripúšťala podpísanie licenčnej zmluvy, a teda obmedzenie prístupu k rigoróznej práci alebo jej utajenie,“ povedala.

„Toto konanie pani Ďuriš Nicholsonovej nebude pán predseda Národnej rady SR Andrej Danko komentovať. Každý nech si urobí názor sám,“ reagoval jeho hovorca Tomáš Kostelník. Na zverejnenie rigoróznej práce vyzvalo šéfa parlamentu vedenie Univerzity Mateja Bela. Ten tvrdí, že jeho práca nie je utajená a kompetentní k nej majú prístup. Odkázal, že politika na akademickú pôdu nepatrí. Danko v súvislosti s medializovaným prípadom spochybňovania jeho právnického vzdelania a titulu už skôr vyhlásil, že už bude postupovať v trestnoprávnej rovine.

Foto: archív

Lucia Ďuriš Nicholsonová bola doteraz jedinou štátnou tajomníčkou, ktorá túto funkciu vykonávala bez predpísaného druhého stupňa vysokoškolského vzdelania. Bola ňou na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny v rokoch 2010 – 2012. Ako sama tvrdí, stredoškolské vzdelanie získala na bratislavskom gymnáziu na Metodovej ulici. Publicista Michal Havran však minulý rok na sociálnej sieti spochybnil, že Nicholsonová má “ukončenú maturitu”.

V podobnom duchu sa nedávno vyjadrila aj Nicholsonovej parlamentná kolegyňa, nezaradená poslankyňa Martina Šimkovičová. “Bolo by namieste, aby sa (Nicholsonová – pozn. red.) už konečne jasne vyjadrila, kde a kedy zmaturovala. Už dlhodobo sa verejne špekuluje o jej vzdelaní – a existujú indície, že pani poslankyňa nemá ani maturitu. Nerozumiem, prečo na tieto dohady doteraz nereagovala. Myslím, že by bolo na mieste ukončiť špekulácie a ukázať maturitné vysvedčenie,” uviedla Šimkovičová. Nicholsonová tak však doteraz neurobila.