Úvod Politika Nie sme žobráci, odkázal Maduro. Armáda zablokovala humanitárny konvoj

Nie sme žobráci, odkázal Maduro. Armáda zablokovala humanitárny konvoj

Foto: archív

Venezuelská armáda zablokovala most na hraniciach s Kolumbiou v snahe zabrániť prejazdu konvoja s humanitárnou pomocou, ktorej prvá časť podľa kolumbijských úradov dorazila k hraniciam.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo vyzval prezidenta Nicolasa Madura, aby nechal vozidlá doručiť potraviny a lieky obyvateľom krajiny postihnutej ťažkou hospodárskou krízou. Spojené štáty, Kolumbia a ďalšie krajiny regiónu vyslali do Venezuely prvé kamióny naložené základnými potravinami a liekmi na žiadosť opozičného vodcu Juana Guaidóa.

Šéf parlamentu ovládaného opozíciou odmietol uznať Madurov druhý prezidentský mandát a sám sa vyhlásil sa dočasným prezidentom, v čom ho podporili štyri desiatky amerických a európskych štátov. Guaidó cez víkend varoval, že 250 až 300 tisíc Venezuelčanom hrozí bez humanitárnej pomoci smrť. Zároveň vyzval armádu, ktorej väčšina je doteraz lojálna Madurovi, aby pomoc do krajiny vpustila.

Maduro však reagoval slovami, že Venezuelčania nie sú žobráci a pomoc nepotrebujú. Jej organizáciu označil za lacnú šou opozície. Pozorovatelia sa domnievajú, že vyhrotený stav je dôležitým testom skutočnej oddanosti vojakov prezidentovi.

Foto: archív

Vojsko na kľúčový most postavilo tri kamiónové návesy a situáciu monitoruje z diaľky. „Je to spôsob zastrašovania, ale nemyslím, že by tým niečo dosiahli,“ povedala agentúre AP Albumy Pereiraová z mimovládnej organizácie Entre Dos Tierras, podľa ktorej venezuelská vláda nemá zábrany ďalej vystavovať obyvateľov zeme tejto „absurdnej kríze“.

Guaidó vyhlásil, že humanitárna pomoc sa do Venezuely dostane bez ohľadu na Madurovu snahu nevpustiť ju tam. „Madurov režim musí umožniť, aby sa pomoc dostala k hladujúcim ľuďom,“ uviedol na sociálnej sieti Mike Pompeo, ktorého krajina sa pokúša odrezať Madura od financií sankciami proti kľúčovému ropnému priemyslu.

Snahu blokovať pomoc odsúdil aj jeho kolumbijský kolega Carlos Holmes Trujillo, podľa ktorého môže byť Madurov postup dôvodom pre zahraničné krajiny, aby podali podnet na Medzinárodný trestný súd. Prezident Maduro už niekoľko rokov odmieta humanitárnu pomoc z USA a ďalších krajín naklonených opozícii s tým, že je to súčasť intervencie a že sa tak snažia jeho režim zvrhnúť.

Foto: archív