Úvod Spoločnosť Niektoré časti francúzskych miest ovládli moslimovia

Niektoré časti francúzskych miest ovládli moslimovia

Foto: archív

Francúzsky televízny kanál France 2 priniesol v hlavných večerných správach reportáž o situácii v tzv. no-go zónach, kde moslimskí obyvatelia nastolili svoje vlastné pravidlá. Tieto oblasti sa tam nazývajú „územia stratené pre republiku“ a neplatia tam francúzske zákony ani tradície.

Reportáž sa začína v najznámejšej parížskej zóne tohto druhu, Seine-Saint-Denis. Dve dobrovoľníčky z hnutia Brigade de Meres, ktoré sa snaží bojovať s nerovnoprávnym postavením žien na daných územiach, nakrútili skrytou kamerou, v akej situácii sa ocitne žena, ak sa odváži vkročiť do kaviarne alebo baru.

Už pri bežnom pohľade na ulice predmestia udrie do očí, že na letných terasách ani kaviarňach neuvidíte jedinú ženu. Keď dobrovoľníčky vošli do baru, okamžite sa ich majiteľ opýtal, čo tam robia.

Foto: archív
Foto: archív

Dôrazne ich požiadal, aby počkali vonku, ak niekoho hľadajú, pretože ženám nie vstup povolený. Na otázku jednej z nich, čo by robil v situácii, keby si chcel zájsť na kávu so svojou sesternicou, manželkou alebo priateľkou, odpovedal, že jeho „sesternica zostáva doma“.

Ženy protestovali, že sú na území Francúzska, ale prítomní muži sa im vysmiali, že sa nachádzajú v „93-ke“, teda v Seine-Saint-Denis, čím prakticky potvrdili, že ide o enklávu, kde neplatia bežné pravidlá. Možno pochopiť uplatňovanie takýchto zvyklostí napríklad v Saudskej Arábii, ale nepochopiteľné je, že štát toleruje vytvorenie takýchto enkláv vo Francúzsku.

Dobrovoľníčky počas reportáže niekoľkokrát čelili zastrašovaniu. Keď sa posadili v kaviarni, prítomní muži na protest okamžite odišli. Na území Francúzska sa nachádzajú oblasti, kde ženy nie sú akceptované. Teraz sa tam uplatňujú pravidlá radikálneho islamu. Zdá sa, že štát tak postupne stráca kontrolu nad časťami svojho územia.

Foto: archív
Foto: archív