Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO: Niektoré krajiny zrušili pandemické opatrenia príliš “brutálne”

WHO: Niektoré krajiny zrušili pandemické opatrenia príliš “brutálne”

Foto: archív

Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vyjadril na mediálnom brífingu v moldavskej metropole Kišiňov nespokojnosť s aktuálnym prístupom niektorých európskych krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska a Veľkej Británie k pandémii covidu.

Spomenuté krajiny vraj zrušili protipandemické opatrenia príliš „brutálne“ a v súčasnosti zaznamenávajú nárast počtu nových prípadov covidu, pravdepodobne v dôsledku ešte nákazlivejšieho variantu BA.2.

Kluge dodal, že v spojitosti s vývojom epidemiologickej situácie v Európe zostáva naďalej „optimistický, ale ostražitý“. Európsky región WHO tvorí 53 krajín a teritórií vrátane niekoľkých štátov v Strednej Ázii. Kluge poznamenal, že v osemnástich z nich je covid na vzostupe.

„Krajiny, kde vidíme osobitný nárast, sú Spojené kráľovstvo, Írsko, Grécko, Cyprus, Francúzsko, Taliansko a Nemecko,“ spresnil Kluge. Podľa neho je hlavným dôvodom nárastu počtu infikovaných pravdepodobne variant BA.2, ktorý je nákazlivejší, ale nie nebezpečnejší než iné koronavírusové varianty.

Okrem toho uvedené krajiny podľa neho „brutálne rušia obmedzenia z príliš veľa na príliš málo“. Podľa údajov WHO počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe po vrchole na konci januára prudko klesol, no od začiatku marca opäť stúpa.