Úvod ZO ZAHRANIČIA Niektoré štáty EÚ zaobchádzajú s nami ako s krajinou druhej triedy, sťažuje sa...

Niektoré štáty EÚ zaobchádzajú s nami ako s krajinou druhej triedy, sťažuje sa Kyjev

Dmytro Kuleba. (Foto: archív)

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba poznamenal, že niektoré krajiny Európskej únie „zaobchádzajú s Kyjevom ako s druhou triedou“. Vyjadril sa tak po vyhlásení Nemecka, že vstup vojnou ničenej Ukrajiny do EÚ nemožno urýchliť.

„Strategická nejednoznačnosť k európskej vyhliadke Ukrajiny, praktizovaná niektorými metropolami EÚ v minulých rokoch, zlyhala a musí sa skončiť,“ napísal Kuleba na Twitteri. Dodal, že to „iba povzbudilo“ ruského prezidenta Vladimira Putina. „Zaobchádzanie s Ukrajinou ako s druhou triedou“ podľa neho „zraňuje city Ukrajincov“.

Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že v otázke členstva Ukrajiny v EÚ sa nemôžu urobiť „nijaké skratky“. Výnimka by bola nespravodlivá vo vzťahu ku krajinám západného Balkánu, ktoré sa už dlho snažia o vstup do únie. „Prístupový proces nie je záležitosťou niekoľkých mesiacov ani rokov,“ dodal Scholz.

Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron poznamenal, že môže trvať celé desaťročia, kým sa Ukrajina stane členom EÚ. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to označil za nespravodlivé. Dúfa, že Ukrajina dostane štatút kandidátskej krajiny v júni.