Úvod Z DOMOVA Niektorí poslanci koalície nevedia, či podpíšu koaličnú zmluvu

Niektorí poslanci koalície nevedia, či podpíšu koaličnú zmluvu

Foto: archív

Na Slovensku sa ešte nestalo, aby okrem lídrov koalície zmluvu podpisovali aj vládni zákonodarci. Poslanci vládnej koalície zatiaľ nevedia povedať, či svoj podpis pod ňu pripoja.

Poslankyňa klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Anna Záborská uviedla, že ide „o neštandardný krok”. „Ako poslanci sme do tvorby koaličnej zmluvy nevstupovali, preto ťažko povedať, či tam bude všetko také, čo budeme môcť podpísať,“ dodala.

Podpis koaličnej zmluvy poslancami označil Ondrej Dostál z klubu Sloboda a Solidarita za „netradičný postup“. Nemyslí si však, že by zmluva obsahovala ustavenie, ktoré by zakazovalo vládnym poslancom predkladať do parlamentu vlastné návrhy zákonov.

Ďalší poslanec za SaS Alojz Baránik predpokladá, že zmluvu podpíše a považuje to „za dobrý nápad“. Pozrie si v nej napríklad, ako budú vládni poslanci predkladať vlastné návrhy zákonov.

„Keď prídu od vládnych poslancov dobré nápady a budú ich realizovať prostredníctvom príslušného ministerstva, bude to fungovať. Ak ministerstvo odmietne dobré nápady, nemôže sa nikto diviť, že ich potom predloží poslanec,“ poznamenal.

Premiér Igor Matovič informoval, že zmluvu by mali podpísať poslanci na budúci týždeň na Bratislavskom hrade, a potom ju koalícia zverejní. Otázne je, ako koalícia v koaličnej zmluve stanoví postup poslancov pri predkladaní kultúrno-etických tém do parlamentu. Ide napríklad o návrhy súvisiace s ochranou nenarodeného života.

V roku 1998 si koaličné strany za prvej vlády Mikuláša Dzurindu do koaličnej zmluvy priamo napísali, aké témy sa nebudú otvárať. Týkali sa Benešových dekrétov, územnej autonómie na etnickom princípe alebo alternatívneho dvojjazyčného školstva na úkor škôl s vyučovacím jazykom maďarským.

Vládne strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí disponujú v parlamente 95 hlasmi poslancov zo 150-členného parlamentu. Lídri vládnych strán podpísali koaličnú dohodu 21. marca.