Úvod ZO ZAHRANIČIA Nigerské vedenie nariadilo policajné vyhostenie francúzskeho veľvyslanca

Nigerské vedenie nariadilo policajné vyhostenie francúzskeho veľvyslanca

Foto: archív

Noví vojenskí vládcovia Nigeru zrušili francúzskemu veľvyslancovi v krajine diplomatickú imunitu a nariadili polícii, aby ho vyhostila. Veľvyslanec „už nemá výsady a imunitu spojenú s jeho štatútom člena diplomatického personálu francúzskeho veľvyslanectva“, uvádza sa v liste adresovanom ministerstvu zahraničných vecí v Paríži.

Tento krok prichádza po prevrate v západoafrickej krajine, pri ktorom 26. júla zosadili prezidenta Mohameda Bazouma, blízkeho spojenca Francúzska. Vzťahy Niamey s Parížom sa zhoršili, keď sa Francúzsko postavilo na stranu Bazouma a odmietlo uznať nové vedenie krajiny.

Nigerskí vzbúrenci najprv dali francúzskemu veľvyslancovi Sylvainovi Ittému lehotu 48 hodín na odchod z krajiny. Francúzsko to však odmietlo s argumentom, že súčasná vojenská vláda nemá zákonné právo vydať takéto nariadenie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ocenil Ittého za to, že ho poslúchol a zotrval na svojom poste.

Hovorca francúzskej armády varoval, že francúzske vojenské jednotky v Nigeri sú pripravené reagovať na prípadný nárast napätia, ktorý by mohol ohroziť francúzske diplomatické a vojenské objekty v krajine. „Boli podniknuté opatrenia na ochranu týchto objektov,“ dodal.