Zdá sa, že Západ stráca Srbsko nadobro. Jeho predstavitelia totiž čoraz častejšie vystupujú proti nielen proti Spojeným štátom, ale aj ostatným západným krajinám a zároveň otvorene demonštrujú blízke vzťahy s Moskvou. Podľa srbského prezidenta Tomislava Nikoliča však Belehrad chce zachovať v zahraničnopolitických vzťahoch rovnováhu a nemieni sa priveľmi prikláňať ani na východ, ani na západ.
V tejto súvislosti pritom priznáva, že Srbsko malo s Ruskom vždy lepšie vzťahy ako so západnými krajinami a mieni v tom pokračovať. Na margo Západu, ktorý spoluprácu s Kremľom kritizuje, vyhlásil, že nikto nemá právo starať sa do srbských záležitostí: „Nikto nemá právo hovoriť Belehradu do toho, s kým sa má alebo nemá priateliť.“
Tento balkánsky štát mieni stáť bokom predovšetkým od vojenských spolkov a nikdy nevstúpi do kontroverznej Severoatlantickej aliancie. Belehrad má s NATO podpísanú len dohodu o príprave technického personálu, ktorý bude likvidovať muníciu, uloženú v sklade v centre jedného zo srbských miest.
Srbsko sa nestane ani členom Európskej únie, ak bude podmienkou vstupu uznanie nezávislosti Kosova. Pre túto odštiepeneckú republiku si veľa vytrpelo už niekoľko srbských generácií. Srbom sa však vždy žilo ťažko – ich krajina ležala na území, kadiaľ prechádzali všetky križiacke výpravy. Potom ich na päťsto rokov ovládli Turci, neskôr sa stali súčasťou Rakúsko-Uhorska.
Tento ťažko skúšaný národ západné médiá pritom cielene vykresľujú ako agresívnych zločincov okupujúcich cudzie krajiny. Ako však zdôraznil Nikolič, Srbi nikdy nebojovali na cudzom území, iba sa snažili brániť svoje vlastné záujmy a zachovať nezávislosť.