Úvod Kultúra Noc múzeí a galérií ponúka pestrý program v 65 slovenských mestách

Noc múzeí a galérií ponúka pestrý program v 65 slovenských mestách

Foto: zvolen24.sk

Dnes sa uskutoční na Slovensku 12. ročník obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií. Táto celoeurópska aktivita pod záštitou Rady Európy sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí (18.5.) a podujatie zaradili na tretiu májovú sobotu. Jeho koordinátorom u nás je Zväz múzeí na Slovensku.

Podľa predsedu zväzu Petra Hyrossa sa im prihlásilo 80 múzeí a 26 galérií v 65 mestách, ktoré pripravujú veľmi pestrý kultúrny, zábavný i poučný program pre všetky vekové kategórie.

Okrem odborných prednášok sú to komentované sprievody výstavou, posudzovanie umeleckých diel donesených návštevníkmi, besedy, koncerty, čítanie, divadelné a filmové predstavenia, ukážky reštaurovania, nočné prehliadky, tvorivé dielne, ale aj piknik, ohňová šou, výučba tancov, ochutnávka vína a poľovníckeho guláša, návšteva vojenského bunkra, depozitárov a iných pre verejnosť normálne neprístupných priestorov.

V Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici spojenej so Zvolenom majú jednotné vstupné, kde za dve eurá si návštevníci kúpia v prvom múzeu alebo galérii vstupenku a tá platí v ostatných. V uvedených mestách môžu využívať aj špeciálnu dopravu, aby viac stihli.

Foto: beta.sng.sk
Foto: beta.sng.sk

Okrem veľkých miest sa do tradičného podujatia zapájajú i menšie mestá a obce – Betliar, Bojnice, Brodzany, Častá, Dolná Krupá, Dolná Strehová, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Fiľakovo, Galanta, Gelnica, Hanušovce nad Topľou, Hlohovec, Hurbanovo, Kežmarok, Komárno, Košariská, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Markušovce, Martin, Modra, Modrý Kameň, Mochovce, Myjava, Nová Baňa, Nové Zámky, Piešťany, Poprad, Senec, Sereď, Skalica, Sklabiná, Spišská Belá, Spišská Nová Ves, Stará Turá, Svätý Anton, Svidník, Šaľa, Šurany, Tatranská Lomnica, Trstená a iné.

„Pezinok si uctí svojho barokového portrétneho maliara Jána Kupeckého. V kaštieli vo Veľkom Bieli zahrajú divadlo v prvýkrát otvorenej kaplnke. V Košiciach sa bude aj veľa športovať. Prvýkrát sa zapája Mincovňa v Kremnici. Niekde začne program už dopoludnia, v mnohých inštitúciách potrvá do polnoci,“ informuje Hyross.

Že je to atraktívne a masové podujatie, potvrdzuje námestníčka generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Gabriela Podušelová: „Tento deň je pre nás hektický, keď počas neho máme v našej sídelnej budove v Bratislave 5000 až viac ako 8000 návštevníkov.“

Účastníci podujatia si môžu vybrať zbierkový predmet, ktorý pre nich ako zaujímavosť pripravia v jednotlivých inštitúciách a po vyplnení ústrižku na programovej skladačke budú zaradení do žrebovania o zaujímavé ceny.

Foto: beta.sng.sk
Foto: beta.sng.sk

Tipy na návšetvu:

Historická budova SND: Hodina pred a počas predstavenia Špeciálna výstava venovaná Karolovi Machatovi

Spišský hrad:– 23. h – nočné prehliadky, premiéra predstavenia Legenda o Spišskom hrade

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš:– 23. h – zostup jaskyniarskym rebríkom do speleologickej expozície, bohatý program pre deti

Vlastivedné múzeum Považská Bystrica: – 20. h – renovácia hradnej zrúcaniny, prírodovedný exkurz faunou a flórou Považia, piknik na hrade

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi: – 22. h – multimediálna prezentácia Keď bola svadba

Kaštieľ Veľký Biel (kaplnka): 20., 21. h – divadelné predstavenie Thurzov bláznivý nápad

Hradné múzeum vo Fiľakove: – 23. h – výstavy v Bebekovej bašte Fiľakovského hradu, rockový koncert a bubenícka šou, špeciálne osvietenie hradu