Úvod Z DOMOVA Noha na stolíku: Johnson sa cítil u Macrona v paláci ako doma

Noha na stolíku: Johnson sa cítil u Macrona v paláci ako doma

Foto: archív

Britský premiér Boris Johnson očividne nebol v Paríži nervózny z rozhovorov o brexite s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, hoci je to vážna téma a ide o veľa. V salóne Elyzejského paláca sa Johnson vôbec „nepotil“, ale sedel uvoľnene v čalúnenom kresle – a na okamih si dokonca položil chodidlo na nízky servírovací stolík.

Prezident Macron sedel na gauči oproti hosťovi, na opačnej strane malého okrúhleho stolíka, a evidentne dokázal to, že sa hosť cítil v jeho sídle ako doma. Pohodu zachytil fotograf tlačovej agentúry AP. Macron zmodernizoval zariadenie a nábytok v paláci po svojom zvolení v roku 2017. Zavrhol formálny štýl a vymenil ho za dôstojné pohodlie a väčšiu nenútenosť.

Obaja politici žartovali, pričom Macron občas plesol rukou po stolíku. Johnson si oprel nohu o okraj stolíka a Macron ukázal na dlážku – kam noha patrí. Britský premiér vtedy povedal „prepáč“, zdvihol ruku na ospravedlnenie a zasmial sa.

Nenútené správanie dvojice pripomínalo „šaškovanie kamarátov“, hoci majú rozdielne názory na očakávaný jesenný odchod Británie z Európskej únie. Elyzejský palác neskôr označil stretnutie Macrona s Johnsonom za komplexné a konštruktívne.