Úvod ZO ZAHRANIČIA Nórska konzulka v hoteli v Murmansku povedala, že nenávidí Rusov. Moskva ju...

Nórska konzulka v hoteli v Murmansku povedala, že nenávidí Rusov. Moskva ju vyhostila

Reprofoto: internet

Moskva vyhlásila, že nórska konzulka Elisabeth Ellingsenová musí opustiť Rusko po tom, ako počas agresívneho výstupu vo vestibule jedného z hotelov v Murmansku povedala, že nenávidí Rusov. Uviedlo to ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Po tom, čo sa stalo, je prítomnosť Elisabeth Ellingsenovej v Rusku nemožná,“ píše sa vo vyhlásení ruskej diplomacie. Ruské ministerstvo zahraničných vecí si ešte predtým predvolal nórskeho veľvyslanca Runeho Resalanda a tlmočilo mu námietky voči Ellingsenovej „urážlivým rusofóbnym poznámkam“.

Video z incidentu sa rozšírilo na sociálnych sieťach. Zachytáva nórsku konzulku, ako v návale hnevu hovorí, že „nenávidí Rusov“ a žiada, aby jej hotel dal čistú izbu, lebo ako „osoba pochádzajúca zo Škandinávie je na to zvyknutá“.

Nórske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo ľútosť nad udalosťou. Vyjadrenie Ellingsenovej podľa neho „neodráža nórsky postoj či politiku Nórska k Rusku“. Zároveň informovalo, že Moskva zrušila Ellingsenovej ruské víza. Nórsko ešte v júni oznámilo, že dočasne zatvára svoj generálny konzulát v Murmansku.

Nenávistný prejav Elisabeth Ellingsenovej v hoteli v Murmansku: