Úvod ZO ZAHRANIČIA Nórsko odmietlo raketový štít NATO na svojom území

Nórsko odmietlo raketový štít NATO na svojom území

Nórska premiérka Erna Solbergová a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. (Foto: archív)

Ďalšia európska krajina začína meniť svoj vzťah k Rusku, prehodnocuje svoju spoluprácu s NATO a nemieni sa zúčastňovať na militaristických aktivitách Severoatlantickej aliancie. Nórsko odmietlo vybudovanie raketového štítu NATO na svojom území, pretože to nepovažuje za potrebné. Zároveň si nechce kaziť vzťahy s Ruskom.

„Po širšom zhodnotení politiky bezpečnosti vláda rozhodla, že Nórsko nebude nakupovať snímače hornej úrovne a rakety, ktoré by sa mohli stať súčasťou systému BMD NATO,“ cituje TV 2 Norge pasáž z návrhu štátneho rozpočtu Nórska. Uvádza, že BMD alebo Ballistic Missile Defence je „balistická protiraketová obrana“ alebo „raketový štít“.

Cituje aj domácu expertku na Rusko Julie Wilhelmsenovú, ktorá takisto nepovažuje Rusko za agresora a preferuje dobré vzťahy so susedom: „Myslím si, že toto nám umožní vyvarovať sa zvýšeniu napätia.“ Nórska televízna stanica pripomenula, že v priebehu viacerých rokov Oslo podporovalo rozhodnutie NATO o vybudovaní obranného štítu, bolo však proti tomu, aby sa systém protiraketovej obrany aliancie stal čisto americkým.

TV 2 Norge podotkla, že Oslo postupne menilo svoje názory a v roku 2010 dokonca súhlasilo, že sa pripojí k protiraketovému štítu Severoatlantickej aliancie, ale s tým, že „protiraketová obrana nebude namierená proti Rusku“. Pritom v roku 2017 ministerstvo obrany Nórska v správe uviedlo, že hrozba zo strany Ruska bola dôvodom, prečo sa Oslo chcelo pripojiť k protiraketovému štítu NATO.