Úvod ZO ZAHRANIČIA Nórsko oficiálne vyradilo vakcínu od AstraZenecy z očkovacieho programu

Nórsko oficiálne vyradilo vakcínu od AstraZenecy z očkovacieho programu

Foto: archív

Ako oznámila nórska premiérka Erna Solbergová, jej krajina vyradila vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca zo svojej kampane očkovania. Premiérka dodala, že rozhodnutie sa opiera o posudky odborného výboru a Nórskeho inštitútu pre verejné zdravie.

Ten odporučili vyradenie vakcín od firiem AstraZeneca a Johnson & Johnson (J&J) pre riziko závažných vedľajších účinkov po očkovaní. Nórsko takisto predlžuje dočasné zastavenie používania vakcíny J&J, ale zatiaľ ju nevyraďuje zo svojej očkovacej kampane.

Severská krajina vakcínu J&J ešte nezačala používať. Vláda v súčasnosti uvažuje nad tým, že vakcínu od J&J ponúkne ľuďom, ktorí sa ňou budú chcieť zaočkovať. Odporúčania výboru vychádzajú sčasti aj z toho, že v Nórsku je počet nakazených koronavírusom pomerne nízky.

Nórsko prestalo používať vakcínu od AstraZenecy 11. marca po tom, čo sa po očkovaní objavili u ľudí krvné zrazeniny a niektorí zomreli. Dovtedy dostalo túto vakcínu zhruba 138.000 Nórov. Vakcínu od AstraZenecy pred mesiacom zo svojho očkovacieho programu vylúčilo aj Dánsko.