Úvod ZO ZAHRANIČIA Nórsko predlžuje zákaz očkovania vakcínou od AstraZeneca

Nórsko predlžuje zákaz očkovania vakcínou od AstraZeneca

Foto: archív

Nórsko naďalej nebude očkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, a to do 15. apríla. Tamojšie zdravotnícke úrady potrebujú viac času na prešetrenie možnej súvislosti medzi touto očkovacou látkou a prípadmi krvných zrazenín.

Riaditeľ odboru prevencie a kontroly infekcií v nórskom Národnom ústave zdravia Geir Bukholm uviedol, že ide o správne rozhodnutie: „Sme presvedčení, že v súvislosti s týmito prípadmi je potrebné uskutočniť ďalšie vyšetrovanie.“

Viaceré krajiny sveta dočasne pozastavili používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po jej podaní. Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny medzitým obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky.

Tá minulý týždeň uviedla, že uvedená vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami. Dodala však, že súvislosť medzi vakcínou od firmy AstraZeneca a zdravotnými problémami zatiaľ nemôže definitívne vylúčiť a súvisiace prípady stále prešetruje. Dánsko sa k očkovaniu touto vakcínou nevrátilo. Švédsko ju bude aplikovať len ľuďom nad 65 rokov.