Úvod Spoločnosť Nórsko vypovedalo poľského konzula, bojujúceho proti Barnevernetu

Nórsko vypovedalo poľského konzula, bojujúceho proti Barnevernetu

Foto: archív

Nórske ministerstvo zahraničných vecí vypovedalo poľského konzula v Osle. Zároveň vyzvalo Varšavu, aby Slawomira Kowalského do troch týždňov povolala naspäť do vlasti. Dôvodom má byť jeho angažovanosť v kauzách poľských rodičov, ktorým úrad Barnevernet odoberal deti. Táto inštitúcia pre sociálnu a právnu ochranu detí je častým terčom domácej i zahraničnej kritiky pre svoj prístup k rodičom.

Kowalski pritom pred dvoma rokmi získal ocenenie Konzul roka, ktoré každoročne udeľuje poľský minister zahraničia za vynikajúce znalosti, oddanosť konzulárnej práci a mimoriadne úspechy. Minister vtedy oznámil, že Kowalského cena znamená aj ocenenie „všetkých bojujúcich za poľské deti a dôstojnosť rodín v zahraničí“.

Poľské ministerstvo zahraničia hodnotí jeho prácu v záujme poľských rodín pozitívne a odmieta vyhovieť žiadosti Nórska. Slawomir Kowalski preto zostane na úrade do konca svojho funkčného obdobia, teda do konca júna. Na zastupiteľskom úrade pôsobí od roku 2013.

Zdroje uvádzajú, že konzul pomohol 150 rodinám. Varšava teraz čaká na reakciu nórskej strany, ktorá môže konzula vyhlásiť za nežiaducu osobu, alebo počká do júna, keď sa má konzul aj tak vrátiť do vlasti.

Varšava v roku 2011 odvolala Kowalského predchodkyňu Adriannu Warcholovú, ktorá prirovnala Barnevernet k organizácii nacistickej mládeže Hitlerjugend. Poľská diaspóra v Nórsku predstavuje približne 120-tisíc ľudí a každý rok sa z nej do starostlivosti nórskeho štátu dostávajú desiatky detí.

Na snímke vpravo poľský konzul v Oslo Slawomir Kowalski. (Foto: archív)