Úvod Auto - moto Nórsky elektroboom: tretina nových áut jazdí na batérie

Nórsky elektroboom: tretina nových áut jazdí na batérie

Foto: archív

Nórsko vlani potvrdilo pozíciu lídra v predajoch áut na elektrický pohon. Majitelia elektromobilov majú v severskej krajine veľa výhod: nemusia platiť mýto na diaľniciach ani inak vysoké dane spojené s prevádzkou auta. Podľa štatistík sa tam vlani predalo takmer 45-tisíc čistých elektromobilov a hybridných vozidiel, čo je medziročný rast o 33 percent.

Štatistiky ťahali nahor najmä predaje hybridných vozidiel, ktoré stúpli o vyše 150 percent. Autá s elektrickým pohonom tvoria v Nórsku už 29 percent všetkých nových registrácií, čo je bezkonkurenčne najviac na svete.

V celej Európskej únii pritom priemer elektromobilov pri nových predajoch zľahka presahuje jedno percento. Z celkového počtu všetkých registrovaných vozidiel v Nórsku tvoria 3,7 percenta, v mestských aglomeráciách bežne dvojnásobok.

V predajoch vedie Mitsubishi Outlander, nasledovaný Volkswagenom e-Golf, Volkswagenom Golf GTE, Nissanom Leaf a BMW i3. Outlander má úspech vďaka pohonu na všetky štyri kolesá. Ponuka štvorkoliek s elektrickým pohonom je zatiaľ obmedzená, Nóri pritom také vozidlá vzhľadom na hornatý terén potrebujú, najmä v zime.

Foto: archív
Foto: archív

Veľký boom v Nórsku podporila vláda systémom úľav pre elektromobily aj vysokým zdanením klasických pohonov. Z elektromobilov sa neplatí daň z pridanej hodnoty ani iné dane. Zdanenie nových áut je pritom inak v Nórsku vysoké a drahé sú aj klasická palivá.

Majitelia elektromobilov nemusia platiť mýto na diaľniciach, zadarmo môžu jazdiť trajektmi cez fjordy, výrazne nižšiu majú aj cestnú daň. Tento rok sa im skončila jedna z výhod, a to parkovanie zadarmo v mestách. Vláda po novom nechala na jednotlivých mestách rozhodovanie, či parkovanie elektroáut spoplatnia alebo nie.

Väčšina miest zatiaľ túto výhodu ponechala, aj keď s pribúdajúcimi počtami elektroáut je čoraz väčší tlak na ich spoplatnenie. Podobne sa skončila i povinnosť miest umožniť elektromobilom jazdu v pruhoch vyhradených pre autobusy. Vodiči majú k dispozícii už osemtisíc dobíjacích staníc, tamojšia vláda ich chce však ešte viac.

Súvisí to aj s ambicióznym plánom na kompletnú elektrifikáciu Nórska: už v roku 2020 by malo byť 70 percent všetkých nových áut s batériami, do roku 2025 všetky. Nórsko má pre rozvoj elektromobility zásadnú výhodu v podobe elektriny z obnoviteľných zdrojov: vodné elektrárne pokrývajú až 95 percent spotreby.