Úvod ZO ZAHRANIČIA Nórsky parlament schválil možnosť umelého oplodnenia pre slobodné ženy

Nórsky parlament schválil možnosť umelého oplodnenia pre slobodné ženy

Foto: archív

Nórsky parlament (Stortinget) novelizoval zákon, podľa ktorého budú môcť slobodné ženy podstúpiť umelé oplodnenie a prijať vajíčka od darkýň s cieľom reprodukcie. Zákon tiež legalizuje darcovstvo vajíčok. Zmena pôvodného zákona, ktorý bol v platnosti už 16 rokov, prišla po kampani opozičných strán.

Zákon bol predmetom vášnivých debát a diskusie sa napríklad týkali názoru, či sa rodičia môžu rozhodnúť pre interrupciu, ak v ranom štádiu tehotenstva zistia, že plod má chromozómovú abnormalitu. Proti novele boli dlhodobo kresťanskí demokrati (KRF), ktorí brzdili akékoľvek zmeny zákona výmenou za možnosť pripojenia sa ku konzervatívnej vládnej koalícii, ktorá novelu rovnako odmietala.

Zmeny sa týkajú aj vyšetrení ultrazvukom počas prvých troch mesiacov tehotenstva a krvných testov na zistenie genetických abnormalít plodu. Menšinovú vládu, ktorú tvorí Kresťanskodemokratická strana (KRF, Kristelig Folkeparti) Liberálna strana (Venstre) a Konzervatívna strana (Höyre) prehlasovali ľavicovo orientované strany a niektorí členovia krajnej pravice.