Úvod Politika Nová epocha Trumpa: jednoduché a účinné riešenia

Nová epocha Trumpa: jednoduché a účinné riešenia

Foto: archív

Ráznosť prvých krokov Donalda Trumpa vo funkcii prezidenta ukazuje, že s jeho administratívou prichádza nová epocha. Akoby starý svet plný politickej korektnosti s príchodom 45. amerického prezidenta skolaboval.

Znamená to predovšetkým kolaps euroatlantickej civilizácie. Už jeho prvé kroky v úrade ukazujú, že nemieni dodržiavať slniečkarske rituály, ale bude sa rozhodovať podľa jednoduchého kľúča: podľa toho, či je nejaký krok dobrý pre Ameriku, a nie podľa toho, či sa páči iným. Vedľa seba tak začínajú koexistovať dva systémy – vysoko sofistikovaný, ale nefunkčný systém Merkelovej verzus vysoko účinný a jednoduchý Trumpov systém.

Rozdiel medzi systémami oboch štátnikov najlepšie vidno na riešení utečeneckej otázky. Keď v roku 2015 prišla do Európy migračná vlna zo Sýrie a Iraku, všetci sme vedeli, že je to vysoko nebezpečný fenomén. S utečencami sem totiž prichádzajú aj teroristi a neasimilovateľní jedinci.

Moslimský negramotný pastier zo severnej Sýrie nemá veľa šancí na reálnu asimiláciu. Civilizačný skok medzi ním a napríklad Dortmundom nemožno prekonať za jednu generáciu. O takýchto problematických jedincoch je zrejmé, že s nimi budú iba starosti.

Merkelová však napriek tomu jednostranne prestala dodržiavať európske dohody o imigrácii a všetkých potenciálne rizikových utečencov srdečne pozvala do Nemecka. V dôsledku tohto jej kroku sa po západnej Európe momentálne nekontrolovateľne pohybuje neznámy počet imigrantov – určite ich je však minimálne milión. A nikto nevie, čo sú to za ľudia.

Foto: archív
Foto: archív

Vzápätí prišla vlna kriminality, teroristických útokov a predovšetkým obrovské výdavky daňových poplatníkov. Merkelová však v skutočnosti nemohla robiť nič iné – pre slniečkarov je typické agresívne uprednostňovanie cudzích ľudí pred vlastnými. Na rázny krok proti migrantom by sa nezmohla aj preto, že je politicky korektná.

Donald Trump necelý týždeň po inaugurácii vyriešil identický problém oveľa jednoduchšie. Zakázal obyvateľom niekoľkých islamských krajín vstup do Spojených štátov. Táto metóda je síce sem-tam nespravodlivá k prichádzajúcim Sýrčanom, ale USA nebudú musieť riešiť asimiláciu moslimov.

Slniečkarsky ohľaduplné, komplikované a sofistikované riešenia sa počas imigračnej krízy ukázali ako absolútne nefunkčné. Naopak, jednoduchý, oveľa primitívnejšie pôsobiaci zákaz je síce nepekný, ale zaručene účinný.

Z toho možno usúdiť, že onen dlhoočakávaný kolaps našej civilizácie už pravdepodobne nastal. Je totiž priveľmi komplikovaná. Najmä by sme sa však mali znova stať pánmi vlastného osudu, aby sme sa prestali potácať v slniečkarskych ohľaduplnostiach, vedúcich k celospoločenskému chaosu.