Úvod Politika Nová legislatíva zatraktívni paušálne výdavky pre živnostníkov

Nová legislatíva zatraktívni paušálne výdavky pre živnostníkov

Foto: archív

Podľa rezortu financií by mal priemerný slovenský živnostník ročne ušetriť 410 eur. Umožní to nová legislatíva, upravujúca výšku paušálnych nákladov. Tie si môžu živnostníci odpočítať z toho, čo zarobia, bez akéhokoľvek preukazovania bločkov.

V súčasnosti si môžu svoj základ na výpočet dane znížiť o 40 percent v maximálnej výške 5 040 eur, po novom to bude 60 percent v najvyššej hodnote 20-tisíc. Zmena sa týka vyše polovice všetkých živnostníkov, keďže paušálne výdavky využíva podľa rezortu financií až 170-tisíc drobných podnikateľov.

Ostatní si vedú účtovníctvo. Odborníci tvrdia, že vládou schválená legislatíva bude motivovať živnostníkov na využívanie paušálnych výdavkov. Nemusia si totiž viesť účtovníctvo alebo daňovú evidenciu, stačí jednoduchá evidencia príjmov a pohľadávok, buď v nejakom tabuľkovom programe alebo hoci aj na papieri.

Podľa daňového poradcu a riaditeľa spoločnosti Accace Petra Pašeka znamená táto zmena nižšie nielen dane, ale aj sociálne a zdravotné odvody: „Prakticky by sa mala znížiť suma vymeriavacieho základu, z ktorého sa ráta poistné, teda aj samotné poistné u tejto skupiny daňovníkov.“

Účtovný a daňový poradca Martin Tužinský však upozorňuje, že paušálne výdavky neznížia odvody živnostníkom s ročnými príjmami pod 10 384 eur. Pripomína, že zo zákona sa minimálny vymeriavací základ zvyšuje každý rok. Ten sa vypočíta ako polovica priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Kým v súčasnosti je to 429 eur, v budúcom roku to bude 441,50 eura.