Úvod Z DOMOVA Nová ministerka kultúry chce prioritne riešiť núdzovú situáciu umelcov

Nová ministerka kultúry chce prioritne riešiť núdzovú situáciu umelcov

Natália Milanová. (Foto: archív)

Zabezpečenie núdzovej podpory pre umelcov je jednou z priorít, ktorej sa bude venovať nová ministerka kultúry Natália Milanová. Reagovala tak na výzvu osobností v audiovízii, ktoré sa na ňu obrátili s prosbou o pomoc pri snahe preklenúť likvidačné obdobie spôsobené šírením koronavírusu.

„Výzvu filmárov evidujem. Zabezpečenie núdzovej podpory pre kultúru bude jednou z prvých vecí, ktorými sa budem nielen ja, ale aj moji kolegovia vo vláde zaoberať,“ uviedla v stanovisku Milanová.

Slovenská filmová a televízna akadémia s podporou ďalších profesných združení a asociácií pôsobiacich v audiovízii 17. marca vyzvala o pomoc pri snahe preklenúť toto likvidačné obdobie spôsobené šírením koronavírusu. Osobnosti napísali otvorený list predchádzajúcemu premiérovi Petrovi Pellegrinimu a aktuálnemu premiérovi Igorovi Matovičovi.

Vzhľadom na aktuálnu kritickú situáciu v dôsledku preventívnych opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa ľudia v audiovízii, autori, umelci, SZČO či profesné skupiny ocitli bez akéhokoľvek príjmu a týmto žiadajú o urgentné a konkrétne návrhy riešení rastúcich existenčných problémov. Za iniciatívou stojí Wanda Hrycová.

Výzvu podporili aj Milan Lasica, Martin Šulík, Peter Bebjak, Jonáš Karásek, Zuzana Mistríková a ďalší. Natália Milanová bola v uplynulom volebnom období poslankyňou Národnej rady SR a podpredsedníčka výboru pre kultúru a médiá.