Úvod Turistika Nová ozdoba Betliara: sprístupnili Rímsky vodopád

Nová ozdoba Betliara: sprístupnili Rímsky vodopád

Foto: TASR

V anglickom parku Andrášiovcov pri kaštieli Betliar sprístupnili po rozsiahlej rekonštrukcii Rímsky vodopád. Peniaze na jeho rekonštrukciu sa podarilo získať občianskemu združeniu Andoras, ktoré funguje pri Slovenskom národnom múzeu (SNM) – Múzeu Betliar. „Vodopád bol niekoľko rokov v zlom stave.

Bola dokonca ohrozená jeho existencia. Mal porušené murivá, zdeštruované kovové konštrukcie a celkovo bol sťažený prístup k tejto pamiatke. Takže to všetko bolo potrebné vyriešiť,“ uviedla pre TASR kultúrno–propagačná manažérka SNM – Múzea Betliar Judita Krajčiová.

V rámci rekonštrukcie opravili vodopád a zrevitalizovali i okolie. „Odstraňovali sa náletové dreviny a koreňové systémy. Veľmi dôležité bolo statické zabezpečenie objektu, pretože už bola narušená statika. Obnovili sa murivá, čistili sa vodné nádrže a vysadili sa aj nové dreviny,“ priblížila Krajčiová.

Rímsky vodopád, ktorý vyzerá ako zrúcanina rímskeho antického akvaduktu, je podľa jej slov jednou z najzaujímavejších stavieb v parku, ktorý založil Leopold Andráši koncom 18. storočia. Stavba bola zrealizovaná na základe projektu záhradného architekta Josefa Bergmanna v roku 1823.

Foto: TASR
Foto: TASR

Zaujímavosťou podľa Krajčiovej je, že kedysi v ňom majitelia kaštieľa chovali ľadové medvede. „Bol to celkovo prvý chov ľadových medveďov nielen v Európe, ale celkovo aj vo svete. Spomína sa, že približne v roku 1909, keď bol syn predposledného majiteľa kaštieľa Karol Andráši IV. na poľovačke na tulene a medvede v Grónsku a Nórsku, doniesol si odtiaľ tri mláďatá ľadového medveďa. Chovali ich v bazéne pod vodopádom,“ prezradila.

Vodopád je súčasťou vodného systému parku. Betliarsky kaštieľ i park sú totiž podľa riaditeľa SNM – Múzea v Betliari Júliusa Barcziho postavené na močaristom podloží. „Je tu veľký problém s vlhkom a už Leopold Andráši tento problém vyriešil vodným systémom. Je to systém rybníkov, rigolov a odvodňovacích kanálov. Celý park je poprepájaný takýmito kanálmi. Keď prší alebo je zlé počasie, tak tieto kanály odvádzajú vodu,“ vysvetlil Barczi.

Foto: TASR
Foto: TASR

Generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis verí, že zrekonštruovaný vodopád bude počas budúcoročnej letnej turistickej sezóny veľkým lákadlom. Obnovy sa podľa jeho slov dočká i celý anglický park, ktorý je jedným z najväčších parkov na Slovensku. „Mala by sa budúci rok pripraviť projektová dokumentácia tak, aby v nasledujúcich rokoch mohlo dôjsť k jeho kompletnej obnove,“ uviedol pre TASR generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

V najbližších dňoch však vodu zo systému vypustia. „Pretože efektný ‘ľadopád’, ktorý sa tam tvoril v zime, podstatne narúšal stav pamiatky,“ vysvetlila Krajčiová s tým, že opäť ho napustia v jarných mesiacoch.

Foto: TASR
Foto: TASR