Úvod Auto - moto Nová Škoda Octavia zaskočila zmeneným dizajnom

Nová Škoda Octavia zaskočila zmeneným dizajnom

Foto: Škoda auto

Už približne rok sa špekulovalo, že nová Octavia dostane rozdelené predné svetlomety. A po oficiálnom predstavení na fotografiách od Škody sa to potvrdilo. A tak nová Octavia, ktorá príde do predaja budúci rok, bude mať vpredu „štyri oči“.

Dizajn prednej časti sa tak výrazne zmenil a čiastočne naznačuje aj novú identitu značky. Podobne má vyzerať aj pripravované menšie SUV od Škody. Svetlomety však po novom už budú namiesto xenónov používať v najlepšom prevedení LED svetlá. Škoda tak dá do Kodiaqa a Octavie túto modernú technológiu skôr ako do Superbu.

Vynovená Octavia dostane okrem LED svetiel vpredu aj vzadu aj nový multimediálny systém s väčšou obrazovkou (9,2 palca) a väčšími možnosťami. Auto sa dokáže pripojiť na LTE sieť alebo vytvoriť Wi-Fi. Obdoba toho, čo sme si mohli vyskúšať na svetovej premiére Škody Kodiaq v Berlíne.

Foto: Škoda auto
Foto: Škoda auto

Výraznejších zmien sa však interiér nedočkal. A tak nečakajte nový dizajn alebo displej miesto klasických budíkov. Palubná doska ostala prakticky úplne rovnaká. Len z obrázkov je možné si všimnúť novú grafiku displeja aj pred vodičom. Česká automobilka kladie dôraz na bezpečnosť a Octavia dostane ďalšie nové asistentenčné služby pre bezpečnejšiu jazdu. Pribudol systém, ktorý pomôže nacúvať s prívesným vozíkom či dokonalejšia ochrana chodcov.

Octavia by po novom mala zrážke s chodcom sama zabrániť, rovnako ako nárazu do vozidla pred vami. Octavia bude tiež dávať pozor na tzv. mŕtvy uhol a pri cúvaní do cesty či na parkovisku vás upozorní, že sa k vám zboku blíži auto.

Foto: Škoda auto
Foto: Škoda auto

Škoda zapracovala aj na komforte cestovania, a tak už aj tu si môžete prikúpiť volant s vyhrievaním, či dokonca mať prednastavený kľúč. Ak teda do vozidla sadnete so svojim kľúčom, auto vám prispôsobí vaše nastavenia sedadla či systému. Ak si napríklad auto striedate v rodine, nemusíte neustále meniť nastavenie zrkadiel a posedu.

Cestujúci na zadných sedadlách môžu používať plastové stolíky, ktoré budú pripevnené k sedadlám a model kombi dostane baterku do batožinového priestoru. Rovnako ako to má Superb už pár rokov. K dispozícií bude aj podvozok, ktorý pomocou tlmičov môže meniť svoje vlastnosti. Teda pracovať môže v komfortnom či športovom režime.

Paleta piatich motorov sa nezmenila. Do auta si podobne ako dnes môžete objednať už aj 1,0 TSI až po 1,8 TSI či 2,0 TDI. Maximálny výkon „civilnej verzie“ je 184 koní. Problémom nebude samozrejme ani pohon 4×4. Veľkým prekvapením však pravdepodobne bude nová verzia RS. O tej sa zatiaľ len neoficiálne hovorí, že prinesie výkon až 280 koní. Tá sa však ukáže až počas budúceho roka.

Foto: Škoda auto
Foto: Škoda auto