Úvod ZO ZAHRANIČIA Nováková: Maďarsko je oddané Európskej únii, ale nenechá sa ňou vydierať

Nováková: Maďarsko je oddané Európskej únii, ale nenechá sa ňou vydierať

Katalin Nováková. (Foto: archív)

Maďarsko je oddané Európe i Európskej únii, ale nebude tolerovať vydieranie. Pri vstupe do únie Maďarsko potvrdilo rovnaký záväzok ako prvý uhorský kráľ svätý Štefan, ktorý sa rozhodol v prospech kresťanstva a Západu. V Székesfehérvári to vyhlásila maďarská prezidentka Katalin Nováková pri príležitosti štátneho sviatku založenia štátu.

„Predpokladom našej spolupráce a nášho porozumenia je, aby nás nevydierali ani peniazmi, ktoré si zaslúžime, a ani ideológiami, ktoré Maďari odmietli,“ povedala Nováková, ktorá zároveň potvrdila, že záujmom Maďarska je posilňovať silu i hlas Európy.

Predseda maďarského parlamentu László Kövér pri príležitosti štátneho sviatku na otvorení ľudovoumeleckého festivalu v Želiezovciach na juhu Slovenska varoval pred hrozbou eliminácie národných štátov v západnom svete, za ktorou stoja súkromné záujmy nadnárodných mocností, ktoré vznikli ako výsledok koncentrácie kapitálu a technológií.

„Tieto mocnosti chcú z EÚ vytvoriť Spojené štáty európske, v ktorých by také krajiny ako Slovensko či Maďarsko úplne stratili právo sebaurčenia,“ povedal Kövér. Maďarsko oslavuje každoročne 20. augusta ako Deň sv. Štefana, ktorým si pripomína zakladateľa štátu a prvého uhorského kráľa. Podujatia sa uskutočňujú v maďarských mestách a obciach, ale aj v zahraničí, kde žijú Maďari.