Úvod ZO ZAHRANIČIA Nové dokumenty o Boeingu 737 Max priniesli znepokojujúce informácie

Nové dokumenty o Boeingu 737 Max priniesli znepokojujúce informácie

Foto: archív

Nové odtajnené dokumenty poukazujú na „veľmi znepokojivý obraz“ o reakcii spoločnosti Boeing na bezpečnostné problémy týkajúce sa lietadla 737 Max, uviedol pre tlačovú agentúru AFP nemenovaný asistent pôsobiaci v americkom Kongrese.

Spoločnosť Boeing, ktorú po smrteľných nehodách vyšetrujú ministerstvo spravodlivosti USA a Kongres, zaslala dané dokumenty „neskoro večer“, iba niekoľko hodín po odstúpení šéfa Boeingu Dennisa Muilenburga, uviedol daný zdroj.

Civilné dopravné lietadlá Boeing 737 Max sú uzemnené od marca po dvoch tragických haváriách. Spoločnosť je okrem iného vyšetrovaná aj v súvislosti so svojou reakciou na prvú nehodu a regulátormi dohliadajúcimi na osvedčenie lietadla. „Tieto záznamy vykresľujú veľmi znepokojivý obraz o obavách vyjadrených zamestnancami Boeingu o bezpečnostných otázkach,“ uviedol kongresový asistent.

Vyšetrovací výbor vedie zástupca demokratov Peter DeFazio, ktorý v októbri vypočúval riadiacich činiteľov Boeingu. DeFazio označil Muilenburgovo odstúpenie za „veľmi neskoré“ a vyhlásil, že spoločnosť „spravila množstvo nešťastných rozhodnutí, z ktorých vyplýva, že zisk bol kladený nad bezpečnosť“. Boeing medzitým oznámil, že Muilenburga nahradí David Calhoun a spoločnosť musí „opätovne získať dôveru a napraviť vzťahy s regulátormi, zákazníkmi i akcionármi“.

Boeingy 737 Max museli prestať lietať po dvoch tragických leteckých haváriách počas krátko po sebe, pričom k druhej prišlo v marci v Etiópii a zahynuli pri nej aj štyria Slováci.

Spoločnosť informovala, že teraz sa bude sústreďovať na dodávku už hotových lietadiel, ktoré má na sklade. Hoci stroje typu Boeing 737 Max museli po marcovej havárii v Etiópii prestať lietať, spoločnosť naďalej vyrábala 40 týchto strojov mesačne.

Spoločnosť tiež uviedla, že bude naďalej vyplácať mzdy svojim zamestnancom, aj napriek dočasnému zastaveniu produkcie. Problémy Boeingu sú od marca záťažou pre ekonomiku Spojených štátov.