Úvod Z DOMOVA Novela zákona: za utýranie zvieraťa by mohli ísť páchatelia za mreže až...

Novela zákona: za utýranie zvieraťa by mohli ísť páchatelia za mreže až na osem rokov

Foto: archív

Páchateľovi, ktorý sa dopustí trestného činu utýrania zvieraťa na smrť, môže hroziť väzenie do výšky 3 – 5 rokov. Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Usmrtenie zvieraťa utýraním nebolo doteraz v Trestnom zákone zohľadňované. Páchateľom hrozil maximálne dvojročný trest, ktorý bol kvalifikovaný ako týranie.

Ak príde k schváleniu novely, horná hranica trestu za týranie sa môže páchateľovi zvýšiť na šesť mesiacov až tri roky za mrežami. „Takáto zmena reflektuje trend, keď sa skorší prístup k zvieratám ako k veciam mení na prístup k zvieratám ako k živým tvorom.

Prax totiž preukázala, že vo väčšine prípadov sa pri prvopáchateľoch konanie vymedzené pri trestnom čine týrania zvierat kvalifikuje len ako priestupok s uložením pokuty, prípadne sa využíva inštitút podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody,“ uvádza sa v dôvodovej práve.

Za nový trestný čin bude povžované aj organizovanie zvieracích zápasov. Trestný zákon doteraz nepoznal právnu kvalifikáciu, ktorá by trestala štvanie jedného zvieraťa proti inému zvieraťu.

Po schválení novely zákona sa za týranie zvierat bude považovať aj neposkytnutie potrebne pomoci zvieraťu. Odsúdení tak budú môcť byť aj tí chovatelia zvierat, ktorí im neposkytli dostatok potravy či adekvátnu zdravotnú starostlivosť, čo môže byť považované za týranie.

Predkladatelia zákona, ktorými sú skupiny poslancov strán SaS a Za ľudí zároveň deklarujú, že trestné činy týrania zvierat budú po novele zákona zaraďované medzi trestné činy voči životnému prostrediu. V súčasnosti trestné činy týkajúce sa zvierat spadajú pod „trestné činy proti iným právam a slobodám“.