Úvod Spoločnosť Novela zákona: Zviera je cítiaca bytosť, nie vec

Novela zákona: Zviera je cítiaca bytosť, nie vec

Foto: archív

Na Slovensku by už zviera nemalo byť považované za vec, ale za cítiacu bytosť a živého tvora. Novela zákona, ktorú schválil parlament, nadobúda účinnosť od 1. septembra tohto roku. Aké zmeny so sebou prináša? Jednou z najdôležitejších je povinné čipovanie psov. Každý majiteľ bude musieť dať svojho psa začipovať, a to najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia.

Všetky psy narodené do konca augusta tohto roku musia byť začipované najneskôr do 31. augusta 2019. Za nesplnenie je pokuta 50 eur. „Zodpovední majitelia psov sa nemusia novely obávať. Často démonizované čipovanie je absolútnou nevyhnutnosťou každého majitelia psa aj mačky, ktorému záleží na tom, aby sa mu zviera nestratilo, čo sa môže stať aj pri najlepšej opatere a kontrole,“ vysvetľuje predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

„Ročne takto iba bratislavský útulok nájde na uliciach Bratislavy 2500 psov a asi 40 percent vieme vďaka čipom vrátiť majiteľom niekedy skôr, kým zistia jeho stratu,“ dodáva. Očakáva, že vďaka povinnému čipovaniu sa výrazne zníži nielen počet zvierat v útulkoch, ale aj množstvo nelegálnych množiteľov. Čipovanie by sa podľa Dugovičovej malo týkať všetkých psov, teda aj tých v rómskych osadách.

Dôležitou novinkou sú aj väčšie právomoci veterinárnych inšpektorov. Tí budú môcť po novom vstupovať do domov majiteľov zvierat, ak bude existovať dôvodné podozrenie, že v nich prichádza napríklad k týraniu. „V minulosti zostávali stáť pred bránami domov a polícia, i keď jej to súčasná legislatíva dovoľovala, nebola ochotná asistovať pri kontrole ohrozenia zdravia zvierat na súkromných pozemkoch,“ vysvetľuje Dugovičová.

Novela zakazuje aj vystupovanie zvierat v cirkusoch. Ich presný zoznam bude upravovať samostatná vyhláška, no malo by ísť predovšetkým o levy, tigre, medvede, slony, primáty, ľudoopy, žirafy či hrochy. Výnimkou by mali byť sokoliarske vystúpenia.

Ochranárom chýba v zákone viacero opatrení. Pri rokovaniach s ministerstvom napríklad navrhovali, aby boli čipy mláďat priraďované k čipom matky, čo by podľa nich pomohlo s identifikáciou „vyprodukovaných“ mláďat. Z návrhu to však nakoniec úplne vypadlo. Sloboda zvierat by tiež chcela, aby bolo čipovanie povinné nielen pre psov, ale aj pre mačky. „Sú rovnako ako psy produktom tvrdého biznisu v hrozných podmienkach,“ vraví Dugovičová.

Ochranárom sa nepodarilo presadiť ani zákaz držania psov na reťaziach, dlhých transportov živých zvierat či kastrácií prasiat bez anestézie. Viacero zmien sa nepodarilo presadiť ani Anne Zemanovej z SaS. Navrhovala napríklad zákaz konzumácie mäsa z mačiek či psov. V súčasnosti zákon hovorí, že spoločenské zviera môže usmrtiť iba veterinárny lekár, a to v opodstatnených prípadoch.

Foto: archív