Úvod Z DOMOVA Novinár denníka SME priznáva, že médiá o kauze Kuciak informovali jednostranne

Novinár denníka SME priznáva, že médiá o kauze Kuciak informovali jednostranne

Foto: archív

V prípade súdneho procesu v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z februára 2018 bolo nedávno zverejnené plné znenie zatiaľ neprávoplatného rozhodnutia senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorým boli oslobodení obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová.

Toto rozhodnutie na začiatku septembra prekvapilo veľkú časť verejnosti, ako aj väčšinu mainstreamových novinárov. Niektorí z nich teraz priznávajú chybu v informovaní o celom procese. Ten má pokračovať odvolacím konaním pred Najvyšším súdom SR.

Novinár denníka SME Adam Valček priznal, že médiá celé dva roky nekriticky informovali tak, že vo verejnosti vznikol dojem, že všetci obžalovaní sú určite vinní. „Novinári vytvárali obraz, že páchateľ je dopredu známy. O dôkazoch sa kriticky nediskutovalo,“ pripúšťa.

Dodal, že médiá preberali iba naratív obžaloby. „Čo spôsobilo, že ak aj senát prišiel so spochybňujúcimi a kritickými argumentmi vo vzťahu k obžalobe, tak tie neboli verejnosťou pochopené, pretože počas mesiacov tohto procesu sa im nevenovala pozornosť.“

Priznal aj to, že ak by Špecializovaný trestný súd vyniesol odsudzujúci rozsudok, osobne by mal pochybnosti o niektorých dôkazoch. „Ale nikto by sa tým nezaoberal a ak by sme sa tým zaoberali, tak by sme boli obvinení z toho, že nadržiavame Marianovi Kočnerovi.“ Podľa Valčeka by mal byť celý proces ponaučením pre žurnalistov.