Úvod Spoločnosť Novinár Hanus zverejní nahrávku kľúčovej svedkyne v kauze Cervanová

Novinár Hanus zverejní nahrávku kľúčovej svedkyne v kauze Cervanová

Ľudmila Cervanová. (Foto: archív)

Hoci mladú medičku Ľudmilu Cervanovú v známom slovenskom kriminálnom prípade zavraždili pred vyše 40 rokmi, dodnes sa vedú ostré polemiky o vine odsúdených Nitranov. Novinár Martin Hanus našiel ďalšie dôkazy, ktoré ich usvedčujú z účasti na tomto zločine. Študentka Cervanová bola unesená, znásilnená a zavraždená v lete 1976. Polícia najskôr tápala – prípad objasnila až po tom, ako dohľad nad vyšetrovaním prevzal pražský kriminalista Eduard Pálka.

V roku 1982 boli odsúdení siedmi muži z Nitry – Miloš Kocúr, Milan Andrášik, Roman Brázda, František Čerman, Stanislav Dúbravický, Pavol Beďač a Juraj Lachman. Súd im vymeral od štyroch do 24 rokov väzenia. Hoci pôvodný rozsudok potvrdili aj súdy po roku 1989, spomínaní Nitrania dodnes tvrdia, že sú nevinní. Podľa vlastných slov sa stali obeťami komunistickej justície a zločineckého režimu, ktorý vtedy vládol.

„S týmto príbehom presviedčajú politikov, umelcov aj novinárov a majú úspech. Takto vznikne konšpirácia o sprisahaní komunistickej aj postkomunistickej justície a tejto konšpirácii uveria mnohí, ktorí nemajú radi komunistický režim, Mečiara ani Fica. Tejto konšpirácii som dlho veril aj ja, dokonca som bol jej mediálnou súčasťou,“ píše v knihe s názvom Hra sa skončila novinár Martin Hanus z denníka Postoj.

Hanus zmenil názor minulý rok, keď sa podrobnejšie oboznámil s vyšetrovacím spisom a rozprával sa s ľuďmi, ktorí boli v téme zorientovaní. Najskôr napísal sériu novinových článkov, kde priznal aj vlastné chyby. V septembri 2017 sa napokon rozhodol, že napíše o kauze Cervanová knihu. Hlavným motívom boli dovtedy neznáme dokumenty, ktoré sa našli v Archíve bezpečnostných zložiek v českých Kaniciach.

Novinár Martin Hanus. (Foto: archív)

„Český archív uchovával stovky, možno tisíce strán operatívneho spisu, v ktorom boli zachytené prvé, čerstvé stopy vedúce k páchateľom únosu, znásilnenia a vraždy Ľudmily Cervanovej,“ píše v úvode svojej knihy Hanus. Súčasťou spisu sú aj magnetofónové pásky s vyše štvorhodinovou výpoveďou kľúčovej svedkyne Viery Zimákovej z februára 1980, kde prvýkrát priznala, že bola svedkyňou únosu, znásilnenia a vraždy.

Nahrávku, ktorá bude zverejnená aj na stránke denníka Postoj, si na Hanusovu žiadosť vypočul bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok – známy z vyšetrovania únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Odsúdení Nitrania totiž tvrdia, že všetky dôležité svedectvá v kauze Cervanová boli vynútené.

Vačok však v knihe hovorí, že v prípade Zimákovej išlo o štandardný výsluch v zmysle vtedajších zákonov. Po vypočutí nahrávky povedal, že nezistil nijakú formu násilia alebo neprimeraného nátlaku na svedkyňu Zimákovú. Podľa neho sa vyšetrovatelia snažili zistiť čo najviac informácií o trestnom čine.

Kniha obsahuje aj sedem rozhovorov. Hanus sa rozprával napríklad s Ivanom Noškom, ktorý bol vo vyšetrovacom tíme kauzy Cervanová. V rozhovore spomína, ako prišli na podozrivých mužov z Nitry. Autor hovoril aj s bývalým vyšetrovateľom Vladimírom Lamačkom, ktorý v roku 1981 vypočúval Zimákovú, Andrášika a Lachmana. V knihe spomína aj na spôsob a atmosféru vyšetrovania kauzy Cervanová.

Hanus tiež viedol dialóg s významným forenzným psychológom Antonom Heretikom, skúmajúcim profily stoviek vrahov. V knihe hovorí, že vrahmi sa môžu stať aj inak slušní, sympatickí a kultúrni ľudia. V knihe je aj interview s Jánom Mazákom, ktorý bol predsedom Ústavného súdu v čase, keď riešil sťažnosť pre prieťahy v konaní v kauze Cervanová. V knihe hovorí, že si nevie predstaviť, ako by sudcovia zdôvodnili oslobodzujúci rozsudok.

Propagačný vizuál Hanusovej knihy.(Reprodukcia: archív)