Úvod ZO ZAHRANIČIA Novozvolený kolumbijský prezident ohlásil obnovenie vzťahov s Venezuelou

Novozvolený kolumbijský prezident ohlásil obnovenie vzťahov s Venezuelou

Foto: archív

Novozvolený kolumbijský prezident Gustavo Petro hovoril s venezuelským lídrom Nicolásom Madurom o opätovnom otvorení hraníc medzi ich krajinami. Snaží sa tak splniť svoj predvolebný prísľub o normalizácii kolumbijsko-venezuelských vzťahov. Petro to uviedol vo svojom príspevku na sociálnej sieti.

Bývalý príslušník ľavicových geríl Petro, ktorý zvíťazil v kolumbijských prezidentských voľbách, prisľúbil, že počas jeho funkčného obdobia si Kolumbia prejde veľkými zmenami. Jednou z nich by malo byť aj obnovenie diplomatických vzťahov s Venezuelou.

Tie boli prerušené po tom, čo Bogota spolu so Spojenými štátmi americkými a ďalšími päťdesiatimi krajinami uznala za legitímneho venezuelského prezidenta opozičného lídra Juana Guaidóa, hoci nevyhral voľby a neexistovali dôkazy o údajnom volebnom podvode úradujúceho prezidenta Madura.

”Hovoril som s venezuelskou vládou o otvorení hraníc a plnom dodržiavaní ľudských práv na hraničných priechodoch,“ napísal Petro vo svojom statuse. To, že sa rokovania skutočne udiali, potvrdil na sociálnej sieti i Maduro, ktorý vyhlásil, že počas rozhovoru zagratuloval Petrovi k víťazstvu vo voľbách.

Dodal, že s ním rozoberal i „ochotu obnoviť normálny režim na štátnych hraniciach a rôzne otázky týkajúce sa mierového spolužitia a prosperity obyvateľov oboch krajín“. Petrovo víťazstvo vo voľbách vyvolalo otázky o vzťahoch kolumbijskej vlády a venezuelskej opozície, ktorá doteraz vnímala Bogotu ako svojho najsilnejšieho spojenca.