Úvod ZO ZAHRANIČIA Novú ulicu pomenujeme po agentovi CIA, pochválil sa starosta pražských Řeporyjí

Novú ulicu pomenujeme po agentovi CIA, pochválil sa starosta pražských Řeporyjí

Pavel Novotný. (Foto: archív)

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný na sociálnych sieťach oznámil, že v mestskej časti, ktorú spravuje, počas dvoch nasledujúcich rokov pribudnú štyri nové ulice. Miestopisnú komisiu napríklad požiadajú o pomenovanie ulice na počesť protikomunistického odbojára Josefa Hasila, hoci podľa viacerých politických komentátorov je jeho povesť problematická.

„Řeporyje budú mať zo severu do dvoch rokov ďalšie štyri nové ulice. Okrem našich zosnulých osobností – dirigenta Bělohlávka, ministra rozkoše Nekonečného a nacistami zavraždených židovských manželov Soferovcov – podávame miestopisnej komisii ešte jednu žiadosť. Hasila,” oznámil starosta Novotný na sociálnej sieti.

Osobnosť Josefa Hasila nemá priamy vzťah k Řeporyjím. Starosta to nepoprel, ale uviedol, že ide predovšetkým o občiansky návrh. Na sociálnych sieťach niektorí komentujúci upozorňovali na kontroverznosť Hasila, keďže jeho minulosť je spojená s prevádzačstvom a činnosťou agenta americkej spravodajskej služby CIA.

“Viete, koľko šumavských rodín tento ‘hrdina’ zničil?“ opýtala sa jedna z diskutujúcich na sociálnej sieti. „Viete, že je úplne naša vec, aké podnety ako mestská časť podávame miestopisnej komisii?“ zareagoval Novotný. Podotkol, že vedenie mestskej časti sa dohodlo na tom, že by si Hasil ulicu v Prahe zaslúžil.

Josef Hasil sa narodil 8. februára 1924 a pochádzal z chudobnej šumavskej rodiny. Hasil, známy ako Kráľ Šumavy, patril medzi najznámejších predstaviteľov protikomunistického odboja.

Na prelome 40. a 50. rokov Hasil nelegálne prevádzal ľudí cez hranice na Západ. Čoskoro bol však zatknutý a odsúdený na deväť rokov väzenia. Podarilo sa mu však utiecť a dostať sa do západného Nemecka.

Tam pracoval ako agent pre americkú spravodajskú službu CIA. V tejto úlohe ďalej pomáhal prevádzať odporcov režimu cez hranice a odboju tiež dodával rôzny materiál. V roku 1954 sa usadil v Chicagu a žil tu až do svojej smrti v roku 2019.