Úvod Z DOMOVA Nový šéf progresívcov Šimečka: Zo spolupráce vylučujeme, Smer, Hlas, doterajších aj budúcich...

Nový šéf progresívcov Šimečka: Zo spolupráce vylučujeme, Smer, Hlas, doterajších aj budúcich “fašistov”

Michal Šimečka. (Foto: archív)

Novým predsedom mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) je podpredseda Európskeho parmanetu Michal Šimečka. Hlasovaním o tom rozhodlo 152 zo 156 delegátov na sneme hnutia. Vo funkcii nahradil Irenu Bihariovú. Šimečka bol jediným kandidátom, ktorý sa uchádzal o predsednícku stoličku.

Nový predseda PS predstavil tri hlavné ciele, ktoré bude chcieť hnutie dosiahnuť. „Je to férová a spravodlivá krajina pre všetkých, európska kvalita života pre všetkých a zelené Slovensko,“ vyhlásil Šimečka. Vylúčil prípadnú spoluprácu so Smerom-SD a „fašistami“. „S doterajšími, ktorí tu už boli, aj tými, čo prídu.“ Hnutie tiež podľa jeho slov neuvažuje ani o spolupráci s Hlasom-SD.

Snem si zvolil i podpredsedov hnutia, stali sa nimi expredsedníčka Irena Bihariová, Lucia Plaváková, Martin Hojsík, Michal Truban a Tomáš Valášek. Irena Bihariová viedla PS od júna 2020.

Už skôr vyhlásila, že považuje Šimečku za svojho prirodzeného nástupcu. „To, čo sa naučil v Európskom parlamente, a vedel v tom plávať, ako sa vytvárajú spojenectvá, koalície, strategické dohody, je nevyhnutná výbava pre predsedu,“ povedala na sneme. Pred ňou bol šéfom hnutia Michal Truban.