Úvod Z DOMOVA Nový zákon znemožní neplnoletým opaľovanie sa v soláriách

Nový zákon znemožní neplnoletým opaľovanie sa v soláriách

Foto: archív

Deti do 18 rokov sa od budúceho roka nebudú môcť opaľovať v soláriách. Zariadenia to podľa svojich technických noriem neumožňovali ani dnes, ale napriek tomu sa našli aj takí podnikatelia, ktorí zákaz nedodržiavali. Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva preto zmenili zákon.

Niektorí tvrdia, že opaľovať sa v soláriách nie je zdraviu škodlivé, iní zase opak. Lekári však hovoria jasne: v soláriách je až trikrát vyššia pravdepodobnosť, že dostanete rakovinu kože. U mladších ľudí je riziko ešte vyššie. Detská pokožka je totiž oveľa citlivejšia a krehkejšia ako pokožka dospelého človeka.

Aj Brusel odporúča, aby prevádzkovatelia solárií do svojich prevádzok nepúšťali mladistvých. Preto pre nich vypracoval technickú normu. Ide však len o text na papieri, ktorý nesúvisí s nijakým zákonom platným na Slovensku.

Prevádzkovatelia solárií, nedodržiavajúci zákaz, sa obhajujú tým, že majú modernejšie prístroje a novšie technológie eliminujú riziká. A keďže v niektorých soláriách odporúčanie stále ignorujú, rezort zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva zmenili zákon. Majiteľom týchto prevádzok vzniknú nové povinnosti.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa budú musieť skontrolovať občiansky preukaz dotyčného a ak bude mať menej ako 18 rokov, službu mu nebudú môcť poskytnúť. Hygienici zároveň avizujú kontroly. Nepoctivým podnikateľom hrozí pokuta, ktorá sa môže vyšplhať až na 16-tisíc eur.