Úvod Politika Novým katalánskym premiérom má byť Quim Torra

Novým katalánskym premiérom má byť Quim Torra

Foto: archív

Novým katalánskym premiérom by sa mal stať regionálny poslanec Quim Torra. Navrhol to bývalý predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont, informoval španielsky denník El País. Puigdemont navrhol meno svojho nástupcu vo videu, ktoré zverejnil na svojom twitterovom účte. Urobil tak deň po tom, ako španielsky ústavný súd na podnet centrálnej vlády v Madride prakticky znemožnil jeho voľbu na post katalánskeho regionálneho premiéra.

Súd predbežne pozastavil platnosť legislatívnej zmeny schválenej katalánskym regionálnym parlamentom, ktorá by umožnila zvoliť expremiéra Carlesa Puigdemonta v jeho neprítomnosti za predsedu regionálnej katalánskej vlády. Puigdemont sa momentálne zdržiava v Berlíne, kde čaká na rozhodnutie nemeckého súdu vo veci svojho prípadného vydania do Španielska. Španielska justícia viní Puigdemonta zo vzbury a sprenevery štátnych zdrojov kvôli referendu o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo vlani v októbri.

Quim Torra je 55-ročný právnik, novinár a poslanec regionálneho parlamentu. O post by sa mal uchádzať ako kandidát Puigdemontovej separatistickej strany Spoločne pre Katalánsko (Junts per Catalunya – JUNTSxCAT). Vzhľadom na to, že Katalánsko stále nemá regionálnu vládu, zostáva aj naďalej pod správou Madridu. Ak nový katalánsky premiér nebude zvolený do 22. mája, v Katalánsku sa automaticky budú konať nové parlamentné voľby.